katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice
Datum vložení: 25.4.2001
Otázka:
V televizní soutěži Chcete být milionářem? dne 24. 4. 2001 zazněla otázka Které město je Davidovo město?.Po odstranění dvou nesprávných odpovědí zbyla města Jeruzalém a Betlém, jako správná odpověď byl označen Jeruzalém.Chtěla bych se zeptat, které město je skutečným městem Davidovým? Jeruzalém (srov. 2. Samuelova 5,7-9), nebo Betlém (Lukáš 2,10-11)?
Odpověď:
Tento problém se řešil mimo jiné i na stránkách deníku Slovo ve středu dne 25.4.2001. Zde jsme se mohli dočíst vyjádření sionisty Amira Segera, že obě dvě možnosti jsou správné. Již Vaše úvahy nad biblickým textem tuto odpověď potvrzují. Chyba je tedy na straně autorů soutěže, kteří zadali nejednoznačné možnosti. Pochopitelně pro nás je v novozákonním kontextu Davidovým městem Betlém, kde se narodil Kristus >> z domu a rodu Davidova << a král David sám. Ve starozákonním kontextu je to i Jeruzalém, který právě král David dobyl a učinil z něj hlavní město Izraele. Mohli bychom také samozřejmě uvažovat, že v době narození krále Davida (a v době Kristova narození rovněž) nebyl Betlém tak velký, aby jej bylo možno nazvat městem, a v současnosti je již jedním z předměstí Jeruzaléma (ke všemu jako součást palestinské autonomní správy), ale to už je slovíčkaření. Na závěr Vám můžeme poradit, abyste si nelámala hlavu nad televizními soutěžemi - často se v nich objevují údaje, nad nimiž zůstává rozum stát.
Na otázku odpověděl: P. Mgr. Petr Šikula
Odeslat otázku e-mailemOdeslat otázku e-mailem Tisk otázkyTisk otázky Zasílání reakcí na e-mailZasílání reakcí na e-mail Filtr na reakceFiltr na reakce - NOVÉ

 TEAM Katolik.cz neodpovídá za názory uživatelů a vyhrazuje si právo smazat reakce, které v rozporu s "Etickým kodexem" nebo zjevně překračují meze slušnosti a vkusu.


www.fulloflife.cz
  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest