katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice
Datum vložení: 17.1.2003
Otázka:
Kdesi jsem četl, že pobožnost křížové cesty, pokud se navštíví po sobě a bez přerušení 14 zastavení, je vybavena plnomocnými odpustky. Zajímá mě, jestli je k tomu potřeba také splnit obvyklé podmínky, jestli i zde platí, že lze získat jen jeden plnomocný odpustek za den a jestli tyto odpustky mohou být přivlastněny i živým. Dále mě zajímá, jestli když získávám odpustek pro živého, on o tom musí, nebo nemusí vědět a jestli i on musí splnit obvyklé podmínky. Děkuji.
Odpověď:
Je třeba upřesnit, že odpustky lze získat pouze pro sebe či pro zemřelé na způsob přímluvy. Nelze za živé osoby nahrazovat to, co ony dluží dobrého. Protože se nejedná se o rituály; ale modlitby, zbožné postoje, milosrdenství a kajícnost.
Dále u všech plnomocných odpustků platí, že v průběhu jednoho dne se získá pouze jedenkrát.

Plnomocný odpustek získá věřící, který buď pobožnost křížové cesty přímo vykoná nebo se jí, vedené papežem, účastní prostřednictvím televize či rozhlasu. (Tady jde o velkopáteční obřad u Kolosea, který však u nás nebývá přenášen.)
Podmínky jsou obvyklé (bez zalíbení v hříchu + svátost smíření, eucharistie a modlitba na úmysl papeže); ale dále platí, že se pobožnost koná u řádně instalovaných 14 zastavení označených kříži. Vyjímka je např. pro nemocné, kteří však mohou zbožnou četbou a meditací po dobu alespoň 1/4 hodiny získat rovněž odpustek. Dále ho lze ho získat i při adoraci kříže o Velkém Pátku.

Slovo odpustky současná čeština používá zřídka a v odlišných konotacích, proto je stále co vysvětlovat . Velmi užitečný je "Enchiridion odpustků" z MCM.
Na otázku odpověděl: Marek Slatinský
Odeslat otázku e-mailemOdeslat otázku e-mailem Tisk otázkyTisk otázky Zasílání reakcí na e-mailZasílání reakcí na e-mail Filtr na reakceFiltr na reakce - NOVÉ

 TEAM Katolik.cz neodpovídá za názory uživatelů a vyhrazuje si právo smazat reakce, které v rozporu s "Etickým kodexem" nebo zjevně překračují meze slušnosti a vkusu.


www.fulloflife.cz
  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář