katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice
Datum vložení: 20.3.2003
Otázka:
Dobry den!
Muzete mi doporucit literaturu pro cloveka, ktery chce konvertovat? Mozna i knihy, kde konvertove popisuji svuj chod k Panu Bohu?
Dekuji
Odpověď:
Je potřeba z kraje připomenout, že člověk, který je na cestě konverze, především potřebuje nějakého šikovného a pokud možno dostatečně vzdělaného osobního „doprovázeče“. Tedy někoho, kdo mu osobně bude evangelium předávat, odpovídat na jeho otázky, modlit se za něj, někoho, kdo už má ve své dospělé víře něco za sebou. Ne náhodou říká sv. Pavel, že víra je z hlásání. Také považuji za samozřejmé, že konvertující vezme do rukou Bibli, bude ji číst a s někým znalým bude o ní mluvit. To ale předpokládáte určitě také, otázka směřuje k něčemu jinému. Najít něco, co není přímo „textem posvátným“.
Často asi přemýšlíme, co by se někomu z našich blízkých hodilo za knížku pro radost a někdy i pro jejich duchovní cestu. Většinou o narozeninách a o Vánocích. Sám vždycky hodně váhám, co vzít. Ze zkušenosti. Víckrát se mi stalo, že jsem nadšený nějakou knihou pak toto dílo věnoval někomu jinému, ale tam se nadšení už nedostavilo. To znamená, že moc záleží na zaměření daného člověka, jestli je to spíš racionální, nebo spíš citový typ, jakou úroveň vzdělání v jednotlivých oblastech má za sebou.
Protože neznám člověka, o kterém se zmiňujete, bude to z mé strany spíš taková „palba od boku“.

Knihy katechismového typu:
Protože není u nás oficiálně vydán nějaký katechismus pro dospělé (nebo dokonce pro katechumeny), je to potíž. Oficiální Katechismus katolické církve je sice k dispozici a může udělat a dělá velmi dobrou službu, ale může to být, dle mého názoru, pro někoho trochu těžší čtení. Dost může pomoci knížečka Naše víra od kolektivu autorů, vydaná v roce 1990 v nakl. Zvon. Jiný pohled má zase Max J. Kašparů v knize Malý kompas víry z Matice CM.

Svědectví:
Asi by se našlo dost knih, kde se popisují příběhy lidí, kteří uvěřili v Ježíše. Například:
André Frossard: Bůh je, já jsem ho potkal (Zvon)
Paolo Risso: Pier Giorgio Frassati (Portál)
Stan Telchin: Zrada (Karmelitánské nakladatelství)
knihy od Joni Eareckson
kniha Odpusť, Natašo
knihy od Michela Quoista
nějaká dobrá knížka o sv. Františkovi
Tomáš Halík: Ptal jsem se cest (Portál)
Marcela Kašpárková: Deset vyznání (Karmelitánské nakladatelství)
Někomu to může připadat jako taková „letniční divočina“, ale podle mne mnoha lidem na jejich duchovní cestě pomohly knihy od D. Wilkersona a N. Cruze – Dýka a kříž, Začalo to dýkou a křížem … a další.

Takových knih by se dalo určitě najít spousty. Přesto připomínám, že knihy by měly být jen jako doplněk, nenahradí plně osobu „zočivoči“. Možná i někdo z diskutujících připomene svou dobrou zkušenost s tou „jeho knihou“, někdo z konvertitů může leccos říci o tom, co bylo pro jeho konverzi důležité.

Na otázku odpověděl: Mgr. Petr Nešpor
Odeslat otázku e-mailemOdeslat otázku e-mailem Tisk otázkyTisk otázky Zasílání reakcí na e-mailZasílání reakcí na e-mail Filtr na reakceFiltr na reakce - NOVÉ

 TEAM Katolik.cz neodpovídá za názory uživatelů a vyhrazuje si právo smazat reakce, které v rozporu s "Etickým kodexem" nebo zjevně překračují meze slušnosti a vkusu.


www.fulloflife.cz
  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest