katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice
Datum vložení: 21.1.2003
Otázka:
Zdravím Vás a chci se zeptat na jednu otázku, se kterou jsem se setkal při rozhovoru s jedním sečtělým člověkem. Můžete mi napsat alespoň základní definici toho, co je to křesťanský anarchismus a kdo ho zastával. Můžete mi napsat i o nějaké věřejně dostupné knize, která o tomto tématu něco píše. Mělo by to souviset s politikou, ale fakt nevím.
Ze srdce díky Marek
Odpověď:
Patrně nebudu sám tolik sečtělý, když jsem se s podobným protikladným spojením vůbec nesetkal. Ale šlo by třeba říci, že je sladké uhlí? Mě totiž křesťanstí s anarchismem připadá neslučitelné. A rozepíši, že tomu tak skutečně je.

Křesťan je člověk, který se křtem hlásí ke Kristu jako Bohem poslanému zachránci. Dále to snad zde nemusím rozvíjet, jen bych v těchto souvislostech zdůrazil silnou vazbu na církev.

Řecké slovo arché znamená počátek, původ, vládu, prostě princip. Vyskytuje ve slově hierarchie a začíná jím i Janovo evangelium εν αρχη ην ο λογος... Když před naše slovo vložíme záporné a, vznikne anachie - bezvládí. Tento výraz z Francouzké revoluce se ve smyslu politického názoru používá od 19. století.

Anarchisté usilují o zrušení zákonů a státní moci s představou, že vznikne přirozené sociální prostředí. Zákon prý totiž nebrání zločinosti, ale vyvolává ji. Po odstranění politického útlaku a ekonomické nespravedlnosti by se zákony staly zbytečnými. Dále je podle nich nezbytné zrušit církev, aby mohla vzniknout svobodná společnost. Základem je tedy odpor proti státu a církvi; vlastní filosofie však není jednotná. (My pak nemůžeme popřít, že Zákon daroval Bůh a Církev založil Kristus.) Více najdete zde.

Pokud byste chtěli hledat nějakou vazbu: anarchismus je blízký marxismu a k němu snad teologie osvobození (L. Boff). Tento pojem se odvíjí od zkušenosti zajetí v chudobě. Církev v Latinské Americe minulého století zdůrazňovala solidaritu s utiskovanými lidmi, ale byla kritizovaná pro svůj politický ráz. Takže by šlo spíše o křesťanský socialismus. Viz: Liberatis nuntius

Ještě mohu zmínit křesťanskou kampaň. Přestože se například loňských demostrací proti G8 v Janově vedle anarchistických skupin účastnili křesťanské (katolické, protestantské, ekumenické a misijní) hnutí, nelze je zaměňovat ani slučovat. Tam patří např. ze síťě Liliput: Nigrizia, Pax Christi, Podané ruce, Blahoslavení tvůrci pokoje, a dále Asociace společenství papeže Jana XXIII., Skupina Ábel atd. (Proto stačí italským ozbrojeným složkám pár tisíc mužů a žen proti nepoměrně vyššímu zástupu protestujících, kdežto u nás je pro ochranu zasedání třeba policejní mobilizace.)
Na otázku odpověděl: Marek Slatinský
Odeslat otázku e-mailemOdeslat otázku e-mailem Tisk otázkyTisk otázky Zasílání reakcí na e-mailZasílání reakcí na e-mail Filtr na reakceFiltr na reakce - NOVÉ

 TEAM Katolik.cz neodpovídá za názory uživatelů a vyhrazuje si právo smazat reakce, které v rozporu s "Etickým kodexem" nebo zjevně překračují meze slušnosti a vkusu.


www.fulloflife.cz
  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest