katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice
Datum vložení: 28.1.2003
Otázka:
Dobrý den. Ráda bych věděla, co znamená slovo votivní (dar, mše svatá...)Děkuju.
Odpověď:
Votivní označuje zvláštní úmysl.

Votivní mše má speciální zaměření. Neslaví se podle liturgie dne, tedy podle vztahu k liturgickému roku, ale používá odlišné čtení a modlitby. (Neužívají se ani obvyklé barvy té doby, nýbrž - červená za volbu papeže - fialová ve smírných obřadech, ke kterým vyzývá papež či biskup - bílá při výročích.)
Může jít o zvláštní - prosby: za vládce, poutníky, zemřelé.
- události: v době války, odvrácení pohrom, smíření.
- příležitosti: křest, manželství, svěcení a výročí.

Kořeny mají votivní mše v katedrálních bohoslužbách: kanovníci po společné modlitbě breviáře slavili odpovídající mešní liturgii; soukromně pak mši na svoje úmysly.
Později došlo k rozčlenění: v neděli byla zdůrazněna Nejsvětější Trojice, v pondělí dobrota, úterý moudrost, ve středu Duch svatý, ve čtvrtek andělé, v pátek kříž a utrpení, v sobotu Přesvatá Panna. Tedy pokud nepřipadal na určený den nějaký svátek. Současné mešní formuláře znají dva typy votivních mší: k různým tajemstvím Páně a k různým svatým.

Votivní dar je přinesená oběť s nějakým přáním. Teologicky obsahuje prokázání Boží moci nad stvořením. Často se pak poutní místa plnili stříbrnými medailony a ještě dodnes se objevují jako "motivované sponzorské" dary.
Ex-voto vyjadřuje slíbený dar po vyslyšení prosby (třeba Boží muka postavená po zázračném vyléčení nemocného dítěte).
Na otázku odpověděl: Marek Slatinský
Odeslat otázku e-mailemOdeslat otázku e-mailem Tisk otázkyTisk otázky Zasílání reakcí na e-mailZasílání reakcí na e-mail Filtr na reakceFiltr na reakce - NOVÉ

 TEAM Katolik.cz neodpovídá za názory uživatelů a vyhrazuje si právo smazat reakce, které v rozporu s "Etickým kodexem" nebo zjevně překračují meze slušnosti a vkusu.


www.fulloflife.cz
  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest