katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice
Datum vložení: 28.4.2001
Otázka:
+! Pokoj Vam ! Dnes som sa 1x dostala na Vasu www.stranku a chcem sa Vam podakovat, za pracu , ktoru ste urobili. Nemohla som sa dostat z internetu / take to bolo zaujimave /. Chcem Vam ale polozit 2 otazky ./ Som Slovenka a nenasla som takuto katolicku poradnu u nas / : 1 . V nasich skolach sa velmi rychlo rozbehol program JOGY . Nasi biskupi sa k tomu negativne vyjadrili. A co karate - nie je to podhubie vychodnych nabozenstiev ? 2. V TV sa vysiela hrozny serial POKEMONI, tiez sa kritizoval, nic sa nezmenilo, bezi dalej. Ale vsade sa tiez propaguje kniha `HARRY POTER` a mne sa vobec tato SKOLA CAROVANIA nepaci. Nikto mi neodpovedal - aky postoj ma k tomu katolicka cirkev ? Mohli by ste mi Vy napisat odpoved ? Velmi by ste mi pomohli , lebo ucim na cirkevnej skole - pytaju sa ma na to rodicia aj deti. Nechcela by som sirit polopravdy, alebo klamstva. Nech Vas vedie SVATY DUCH . Pokoj a dobro - nech je medzi nami . Maria
Odpověď:
K první otázce:
Pohled na jógu a některé východní meditační techniky je přinejmenším rozpačitý. Někteří křesťanští autoři připouštějí možnost inspirovat se některými metodami, aby člověk dosáhl koncetrace k rozjímání, jiní varují před tím, že zvláště vyšší stupně cvičení pod vedením nezkušených guru mohou způsobit obrovské škody na lidské psychice. Dalším problémem je, že jóga je vlastně těsmě spojena s východním náboženským myšlením, které je s křesťanstvím neslučitelné. Proto bych její cvičení příliš nedoporučoval. Křesťané mají vlastní meditační tradici, stačí se obrátit ke spisům např. pouštních otců nebo prostudovat spisy duchovních autorů (sv. Terezie, sv. Jana z Kříže apod.).
Ke druhé otázce:
Pro vysílání televize, zvláště komerční, není rozhodující hodnotná obsahová stránka, ale sledovanost a zisk. Proto protesty často nic nezmohou. Sám jsem seriál Pokemoni nevidět, ale z toho, co vím od `sledovačů`, je to jakási módní vlna, která opadne. Podobně i kniha Harry Poter je jakýsi moderní mix mezi pohádkou a sci-fi. I knižní nabídka se řídí zákonem trhu a vydávají se knihy, které se prodávají. Rozumný šlověk to přečte, možná se tomu zasměje a pak knihu odloží. Určitě by nemělo smysl dát je `na index`. Konečně i v pohádkách, které známe z mládí, vystupovali kouzelníci, ježibaby, trpaslíci a víly a dokázali jsme se s tím vyrovanat. Myslím, že důležitější, než zakazovat něco číst (konečně zakázané ovoce láká nejvíce), je ukazovat dětem realitu a zodpovědnost života.
Na otázku odpověděl: P. Mgr. Petr Šikula
Odeslat otázku e-mailemOdeslat otázku e-mailem Tisk otázkyTisk otázky Zasílání reakcí na e-mailZasílání reakcí na e-mail Filtr na reakceFiltr na reakce - NOVÉ

 TEAM Katolik.cz neodpovídá za názory uživatelů a vyhrazuje si právo smazat reakce, které v rozporu s "Etickým kodexem" nebo zjevně překračují meze slušnosti a vkusu.


www.fulloflife.cz
  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest