katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice
Datum vložení: 1.5.2001
Otázka:
Připravuju se na postulát u trapistek ve Francii a vím, že drží půst již od 14.září, podle řehole sv. Benedikta.Proč ale právě toto datum? 2) Kdo a za jakých podmínek může obdržet titul učitele Církve (doctor Ecclesiae)? Díky za odpověď
Odpověď:
Add 1) V tradice církve byla postním obdobím poměrně dlouhá doba, a to od svátku Povýšení sv. Kříže (14. 9.) do Zeleného čtvrtku (samozřejmě kromě nedělí a slavností). V běžné praxi církvi se dnes omezuje půst pouze na dobu postní včetně dnů přísného postu (dnes jsou jen dva: Popeleční středa a Velký pátek). Některé řehole ovšem zachovaly starší praxi - nehledě na to, že trapisté mají půst prakticky celý rok.
Add 2) Titul `Učitel církve` dostává člověk, který byl proslulý svou autoritou a svatostí života (a takto formálně uznaný i církví = kanonizovaný) a ve svých dílech řešil závažné problémy věrouky. Netýká se to strikně akademických teologů (např. sv. Tomáš Akvinský), ale i zásadních autorů duchovního života (např. sv. Terezie od Ježíše). Pokud je někdo prohlášen učitelem církve, je tím církví autorizováno jejich dílo ke studiu a k následování.
Na otázku odpověděl: P. Mgr. Petr Šikula
Odeslat otázku e-mailemOdeslat otázku e-mailem Tisk otázkyTisk otázky Zasílání reakcí na e-mailZasílání reakcí na e-mail Filtr na reakceFiltr na reakce - NOVÉ

 TEAM Katolik.cz neodpovídá za názory uživatelů a vyhrazuje si právo smazat reakce, které v rozporu s "Etickým kodexem" nebo zjevně překračují meze slušnosti a vkusu.


www.fulloflife.cz
  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest