katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice
Datum vložení: 7.2.2003
Otázka:
Přeji dobrý den.
Blíží se 14.2. - ve světě i u nás se tento den slaví jako svátek všech zamilovaných pod patronací sv.Valentyna.
Prosím o informace o tomto světci a předem děkuji.
Odpověď:
Čtrnáctého února si církev připomíná oběť mučedníka Valentýna. Byl to římský kněz popravený císařem Klaudiem u Milvijského mostu. Později papež Gelasius vyzdvihl jeho svátek, aby potlačil rozpustilost římanů při pohanských faunových oslavách. Přesnější údaje však kvůli uplynutí sedmnácti století nemohu poskytnout. Legendy ho ještě označují za biskupa v Terni a připisují mu první dispenz pro disparitas cultus - sňatek s nevěřícím.
Nám se ještě předkládají různé obměny romantického příběhu o biskupovi, který se ve vězení zamiloval do dcery dozorce. (Pokud by to byla pravda, vyhnul by se nejspíš smrti tím, že zapře víru v Krista.)

Ale mnohem více je 14. únor poznamenán líbezným komerčním zvykem milostných přání. Ten vznikl v anglosaských zemí podle středověkého tvrzení, že v tento den začínají hnízdit ptáčci-zpěváčci; a odtud pochází představa probuzení k životu a lásce.
Na otázku odpověděl: Marek Slatinský
Odeslat otázku e-mailemOdeslat otázku e-mailem Tisk otázkyTisk otázky Zasílání reakcí na e-mailZasílání reakcí na e-mail Filtr na reakceFiltr na reakce - NOVÉ

 TEAM Katolik.cz neodpovídá za názory uživatelů a vyhrazuje si právo smazat reakce, které v rozporu s "Etickým kodexem" nebo zjevně překračují meze slušnosti a vkusu.


www.fulloflife.cz
  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest