katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice
Datum vložení: 6.2.2003
Otázka:
Zajímalo by mne, co jsou tzv. kajícné řády nebo řády kajícníků? Existují ještě dnes? Je nějaký v ČR? Děkuji.
Odpověď:
Řád kajícníků je životní stav, do kterého přijímal biskup ve starověku "padlé křesťany". Poté vykonávali veřejné pokání a věřící byli vyzývání k modlitbám za tyto provinilce. To, že někdo po křtu opustil Krista, bylo pokládané za tak závažné, že i po dlouhém pokání nemohli v církvi zastávat nějaký úřad. Nebyli však v postavení dnešních lustrovaných, ale sami chtěli odčinit těžké provinění, aby nezemřeli v nekajícnosti.

Až později bylo odříkání o chlebu a vodě nahrazeno modlitbami a odpustky. Po tomto obratu mnozí dále dobrovolně hledali kající styl života v poustevnictví a přísných observancích různých řádů. I příklad svatého Františka strhl mnohé, kteří toužili být ve světě jakoby ve stínu kláštera; praktikovali abstinence, posty, umrtvování, bdění a modlitby. Tak vznikly kající řády, tzv. přísné řehole , které mnozí napodobovali. Jsou to (či byly) žebravé řády také kartuziáni či trapisté .
Na otázku odpověděl: Marek Slatinský
Odeslat otázku e-mailemOdeslat otázku e-mailem Tisk otázkyTisk otázky Zasílání reakcí na e-mailZasílání reakcí na e-mail Filtr na reakceFiltr na reakce - NOVÉ

 TEAM Katolik.cz neodpovídá za názory uživatelů a vyhrazuje si právo smazat reakce, které v rozporu s "Etickým kodexem" nebo zjevně překračují meze slušnosti a vkusu.


www.fulloflife.cz
  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest