katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice
Datum vložení: 10.3.2003
Otázka:
Dobry den! V diskusi s nevericim kamaradem jsem nedokazala odpovedet na nasledujici otazky:
- Co si mysli cirkev o klonovani zvirat?
- Proc cirkev zakazuje ruzne formy antikoncepce krome PPR a kde se k tomu uvadi v Pismu odkaz.
Prosim o odpovezeni meho dotazu, za nejz predem dekuji.
Odpověď:
Určitě je potěšující takový zájem o správné postoje, ale mnohem významnější je správného se přidržet.

Myslím si, že nejvíce pomůže vyjasnit si dva body: co a k čemu je klonování? Jde o vytvoření nového organismu s identickou genetickou informací. Tento způsob asexuální reprodukce se v přírodě vyskytuje u vegetativních a nižších živočišných forem.

Geneticky upravené rostliny se používají již dlouhou dobu také u nás. Sledují kvalitativní a kvantitativní zlepšení výnosů kvůli efektivnímu hospodaření a potlačení hladu ve světovém měřítku. Určitými zásadami je: zhodnocení rizik, která produkce transgenických potravin přináší; respektování práva konzumenta na informovanost prostřednictvím etikety a nezbytnost kontroly. Tyto podmínky však mají výzkum vést a nikoliv ho brzdit.

A nyní dále: „klonování“ baktérií slouží např. při získávání inzulínu a je užitečné ho podpořit. Použít však totéž k vývoji biologických zbraní je jasně nepřijatelné. Samotné klonování buněk ve výzkumných laboratořích však nepřináší morální výhrady, protože nejsou vytvářena individua.

U živočichů se pak sleduje další hledisko: možnost přenést na zvířata lidské nemoci kvůli výzkumu a získat orgány pro xenotransplantace. Zvířata však mají také určité „právo“ zachovat specifickou identitu a přirozené reprodukční cykly a nebýt vystaveni libovolným a neospravedlnitelným násilnostem.

Od klonování zvířat je už jenom krok k produkci lidských těl bez mozku jako zdroje transplantačních orgánů. Proto se papež se stále vyjadřuje proti „moderním pokusům, které pošlapávají lidskou důstojnost bez respektu k životu“. Nestojíme před otázkou co a jak dělat - ale jestli to dělat?

Náboženství se dotýká lidských osobností, proto zásadní (negativní) stanovisko existuje pouze ke klonování člověka. Snad to nebude velkým překvapením či šokem, že odborníci na bioetiku s určitými formami genových manipulací u jiných organismů souhlasí. Je jasné, že tím může vzniknout určité napětí mezi křesťanskou morálkou a ekologickými hnutími. Avšak druhá strana se neopomíjí - nemůžeme zastírat možné nebezpečí (jako následky antikoncepčních hormonů na ekosystém nebo trávící mutace BSE). Zásahy do genetiky živých organismů, mohou mít následky, které by poznamenaly celou planetu.

Ještě tedy krátce k druhé části: Manželé užívají schopnosti jako je plodnost ke spolupráci se Stvořitelem. Z jejich lásky vychází počátek života. Mohou se také s ohledem na přirozené zákonitosti této možnosti na čas vzdát. Přirozené načasování těhotenství je založeno na zdrženlivosti při respektování cyklu ženy. Antikoncepce však zneužívá chemických látek k neplodné lásce. Když Bůh ve Starém (nezrušeném) Zákoně uzavřel smlouvu, slíbil mnoho potomků. Ale již to prvotní, co Bůh nařizuje, je výmluvné: "Ploďte se a množte se". Tak nikoho nenapadlo odmítat Boží požehnání. Vychází to z přirozené povahy, ale chcete-li více, čtěte SZ a dokumenty pro dnešní dobu.
Na otázku odpověděl: Marek Slatinský
Odeslat otázku e-mailemOdeslat otázku e-mailem Tisk otázkyTisk otázky Zasílání reakcí na e-mailZasílání reakcí na e-mail Filtr na reakceFiltr na reakce - NOVÉ

 TEAM Katolik.cz neodpovídá za názory uživatelů a vyhrazuje si právo smazat reakce, které v rozporu s "Etickým kodexem" nebo zjevně překračují meze slušnosti a vkusu.


www.fulloflife.cz
  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest