katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice
Datum vložení: 17.2.2003
Otázka:
Zajímalo by mě jak se máme dívat na homeopatii jako způsob léčby?
Odpověď:
Názory na homeopatii se sice různí, ale podle odborníků na medicínu jí lze stěží připisovat větší účinek než tzv. placebo-efekt (uzdravení k němuž dochází bez léku). Z vědeckého hlediska doporučuji vyjádření klubu Sisyfos a Occamovy břitvy .

Homeopatické preparáty neobsahují více než 1/100 minimální farmakologicky účinné látky. (Kdo z vás by si koupil džus s označením "přírodní jablečná šťáva s vitamínem C - podíl ovocné složky 1%"?) Východiskem je totiž ředění - snižování množství léčebné substance. Pokud se přírodní léčiva ředí 12krát v poměru 1:100, jedná se o léky bez molekul. Takže koupí homeopatického léku získáte roztok, který neobsahuje látky uvedené na přebalu. Příznivci však tvrdí, že se ve vodě či alkoholu uchovává určitý otisk jako vzpomínka, který blahodárně působí. Zde je však rozumové poznání nahrazeno spíše pověrečným chováním. Nemyslím sice, že by samotné užívání homeopatických kapek bylo hříšné, ale je třeba se distancovat od spojování s různými léčitelskými či okultistickými praktikami. Vůbec tzv. alternativní medicína nesmí vést ke vzývání zlých mocností ani zneužívání důvěřivosti druhých.
Zdá se, že tělo neléčí a duši mohou uškodit.

Na otázku odpověděl: Marek Slatinský
Odeslat otázku e-mailemOdeslat otázku e-mailem Tisk otázkyTisk otázky Zasílání reakcí na e-mailZasílání reakcí na e-mail Filtr na reakceFiltr na reakce - NOVÉ

 TEAM Katolik.cz neodpovídá za názory uživatelů a vyhrazuje si právo smazat reakce, které v rozporu s "Etickým kodexem" nebo zjevně překračují meze slušnosti a vkusu.


www.fulloflife.cz
  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest