katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice
Datum vložení: 7.5.2001
Otázka:
Dobry den, precetl jsem si odpoved, ktera se tyka predmanzelskeho sexualniho zivota. Rad bych se jeste zeptal na pripad, kdy oba partneri vedi, ze se v budoucnu (za rok a půl) vezmou. Pritom ten z nich, ktery neni verici, by chtel sexualnim zivotem - z lasky - zit i pred svatbou. Mozna by mu mohlo ublizit odmitnuti, protoze v soucasne dobe spolu takto ziji. ? Dekuji. Nashledanou F.
Odpověď:
Sexualita je skutečně záležitostí manželů, a to obou, nikoli pouze jednoho. Pokud nemá být pouze uspokojením vlastní touhy, ale má toho druhého obohatit, nelze ji uskutečňovat proti přání partnera. I manželském životě možná více než jinde platí respekt druhého. Plánovat za rok nebo za rok a půl svatbu a přitom žít jako manželé, je prostě zatím nepravdivé.
Co se týče možného zranění z odmítnutí - myslím, že obava není na místě. Odmítání předmanželského styku přece není výsadou křesťanství, ale odpovídá lidské podstatě. Že dnešní kultura převrací původní hodnoty a legalizuje to, co bylo vždy pokládáno za zlo, ještě není důvod k tomu, abychom se této mentalitě přizpůsobovali. Člověk, který by nebyl ochoten respektovat nejen lidské a morální hodnoty, ale i svědomí svého partnera (i když si namlouvá, že je to z lásky), bude jen velmi obtížně zárukou budoucího pevného manželství. Proč se vzájemně nevyzkoušet tím, že odložíme sexualitu až na manželství? Vždyť život bude požadovat mnohem větší oběti, než je tato.
Na otázku odpověděl: P. Mgr. Petr Šikula
Odeslat otázku e-mailemOdeslat otázku e-mailem Tisk otázkyTisk otázky Zasílání reakcí na e-mailZasílání reakcí na e-mail Filtr na reakceFiltr na reakce - NOVÉ

 TEAM Katolik.cz neodpovídá za názory uživatelů a vyhrazuje si právo smazat reakce, které v rozporu s "Etickým kodexem" nebo zjevně překračují meze slušnosti a vkusu.


www.fulloflife.cz
  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest