katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice
Datum vložení: 26.2.2003
Otázka:
V souvislosti s jeruzalémským chrámem mě napadla praktická otázka: pokud do svatyně mohl jenom velekněz a to jednou do roka, tak kdo tam uklízel? Nějaké pavučiny a prach se tam přece musel objevit? Nebo tam šel ten velekněz s kýblem a hadrem?
Odpověď:
Tento týden jsou dotazy samé perly, ale tohleto si zasluhuje zvláštní ocenění jako nejneuvěřitelnější dotaz měsíce.

Určitě je několik možných postupů i vysvětlení, ale vzhledem k tomu, že chrám nějaké to tisíciletí neexistuje, nebude žádné úplné. A navíc jsem k tomu vlastně kompetentní?

Oběti byly přinášeny denně na nádvoří; do svatyně se sedmirameným svícnem pak vstupovali jen kněží a za oponu přicházel s kadidlovou obětí pouze velekněz v den smíření. Velesvatyně byla krychlová místnost bez oken. Chránila svatou schránu se dvěma cheruby, v níž byly desky zákona, áronova hůl a miska s manou. V herodovském chrámě však byla velesvatyně prázdná.
Z toho co měl velekněz na sobě (Lev 10;4) neusuzuji, že by tam chodil uklízet a vůbec v tom izolovaném prostoru nebylo příliš co čistit. Podlahu nikdo nepošlapal a hmyz zlaté stěny prodchnuté kadidlem nevyhledává.
Navíc schrány se nemohl nikdo ani dotknout, protože ji střežil Hospodinův majestát (Leviticus 10; 2 a 1 Kronik 13;10).
Proto nebylo co uklízet a nebylo proč uklízet - mohl jít velekněz očistit místo, na které přišel žádat očištění od Boha?
Na otázku odpověděl: Marek Slatinský
Odeslat otázku e-mailemOdeslat otázku e-mailem Tisk otázkyTisk otázky Zasílání reakcí na e-mailZasílání reakcí na e-mail Filtr na reakceFiltr na reakce - NOVÉ

 TEAM Katolik.cz neodpovídá za názory uživatelů a vyhrazuje si právo smazat reakce, které v rozporu s "Etickým kodexem" nebo zjevně překračují meze slušnosti a vkusu.


www.fulloflife.cz
  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest