katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice
Datum vložení: 19.3.2003
Otázka:
Prosím o vysvětlení pojmů Mišna a Gemara. A jsou nějaké odkazy, kde bych se dověděl o vývoji bible. Děkuji.
Odpověď:
Každé solidní vydání Písma je doplněno historickými úvody, komentáři, vysvětleními, poznámkami a kritickým aparátem. To záleží na překladatelích; proto doporučuji zapátrat po BIBLI - zvlášť když to slovo znamená KNIHY. Není tedy vůbec od věci vzít ji do ruky; až druhotně je možné doplnění.


Po Bibli je Talmud dalším zdrojem židovského učení. Tvoří ho tři souhrny:

I. Mišna je opakování ústních předpisů, které byly ve 2. století zapsány v podobě 63 příruček, jak jednat (dělí se na šest skupin: Zeraim - zemědělství, Moed - svátky, Nashim - ženy, Nezikim - tresty, Kodashim - oběti, Toharot - očišťování).

II. Gemara je výklad, komentář k Mišně. Existuje ve dvou verzích: Babylónské ze 4. století a Palestinské, která je o něco starší. Gemara je vlastně míněna často tam, kde se užívá slova Talmud.

III. Midraš, který získal konečnou podobu v roce 1040, je výkladem biblických předpisů skrze vyprávění alegorií a anekdot.

Talmud je tedy utvářen ze dvou materiálů: Halaky (právní pojetí) a Hagady (vyprávění ve stylu legend, mýtů, podobenství a aforismů).
Na otázku odpověděl: Marek Slatinský
Odeslat otázku e-mailemOdeslat otázku e-mailem Tisk otázkyTisk otázky Zasílání reakcí na e-mailZasílání reakcí na e-mail Filtr na reakceFiltr na reakce - NOVÉ

 TEAM Katolik.cz neodpovídá za názory uživatelů a vyhrazuje si právo smazat reakce, které v rozporu s "Etickým kodexem" nebo zjevně překračují meze slušnosti a vkusu.


www.fulloflife.cz
  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest