katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice
Datum vložení: 11.4.2003
Otázka:
Mám na vás prosbu tykajici se manzelského slibu - jaké je jeho přesné znění ? Děkuji.
Odpověď:
Svátost manželství začíná slavnostním ANO v kostele; svým slibem muž se ženou uzavírají manželství a svým životem ho dále uskutečňují. Posvátnost jejich slibu je založena na smlouvě uzavřené před Bohem.

Manželský slib si "vyměňují" snoubenci poté, co potvrdili před církví a Bohem,
- že chtějí uzavřít manželství a je to jejich svobodné a upřímné rozhodnutí,
- že si chtějí slíbit lásku, úctu a věrnost a zavazují se k tomu na celý život,
- že chtějí založit rodinu a přijmou děti od Pána Boha ochotně a budou je vychovávat podle Božího zákona.

Podávají jeden druhému svoji ruku (jakoby vkládali svůj život do rukou druhého) a zavazují se manželským slibem:
Já, (křestní jméno), odevzdávám se tobě, (křestní jméno), a přijímám tě za manžel-a/ku. Slibuji, že ti zachovám lásku, úctu a věrnost, že tě nikdy neopustím, a že s tebou ponesu všechno dobré a zlé až do smrti. K tomu ať mi pomáhá Bůh. Amen.

Jsou to hluboká slova, kterými nejdříve ženich a poté nevěsta stvrzují svůj vztah. Není to úředně-majetnické Berete si..? Ano, ale vyjádření odevzdání se já se ti dávám až nato tebe já přijímám. Všimněte si, že ve slibu není žádná podmínka, sankce, omezení... jako výraz skutečné lásky: mít rád za všech okolností. Vyjadřuje ochotu snášet až do smrti i jeho nepříjemné projevy a sdílet s ním veškerý život; nejen to, proč jsem si ho zamiloval. Proto je láska trvalá víra v zájemný růst; manželství se tak "zkvalitňuje" spolu s rozvojem vlastní osobnosti a zároveň vlastní láskou pomáhá k osobnímu rozvoji druhého. Možná si ani neuvědomuje hlubokost symbolu SRDCE, které tluče neustále ve dne v noci a za všech okolností a je tak obrazem neochvějnosti lásky. A také Boží definice jako LÁSKY - ke všem, stále a naplno.
Na otázku odpověděl: Marek Slatinský
Odeslat otázku e-mailemOdeslat otázku e-mailem Tisk otázkyTisk otázky Zasílání reakcí na e-mailZasílání reakcí na e-mail Filtr na reakceFiltr na reakce - NOVÉ

 TEAM Katolik.cz neodpovídá za názory uživatelů a vyhrazuje si právo smazat reakce, které v rozporu s "Etickým kodexem" nebo zjevně překračují meze slušnosti a vkusu.


www.fulloflife.cz
  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest