katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice
Datum vložení: 15.4.2003
Otázka:
Velice by me zajimalo neco o Katerine Laboure, nebo alespon odkaz na nejakou knihu, kde by bylo mozne si o tom precist neco vic. Mela jsem moznost navstivit kostel La Chapelle des Apparitions v Parizi kde lezi jeji neporusene telo a velice se me to citove dotklo. Dekuji a srdecne zdravim
Odpověď:
Kateřina Laboure byla francouzká řeholnice, která měla 27. listopadu 1830 vidění, jež dalo vzniknout medailce Panny Marie Milostné.

Už jako dívce se jí ukázal svatý kněz a řekl jí, že Bůh s ní má svůj plán; ona později vstoupila do kongregace Dcer Lásky, kterou založil. Celý život zůstala u skryté práce s nemocnými, zatímco medailka v revoluční Francii konala divy. Nejznámějším je obrácení A. Ratisbone (nevěřícího žida), poté co mu jeho přítel daroval medailku a modlil se za něj. Díky veliké úctě papež Řehoř XVI. vložil do litanií invokaci Královno, počatá bez poskvrny hříchu dědičného, oroduj za nás. A Pius IX. prohlásil za nauku to, co chovala celá církev ve svém srdci; čtyři roky poté došlo k potvrzení/poděkování v Lurdech. Také autor vlajky pro Radu Evropy A. Heitz se inspiroval dvanácti hvězdami na azurovém podkladě.

Poselství K. Laboure spočívá v úctě k Neposkvrněné; Madonna ji požádala, aby nechala vytvořil medailky podle vidění s nápisem Maria, počatá bez poskvrny hříchu, oroduj za nás, kteří se k tobě utíkáme. A tato medailka došla neuveřitelného rozšíření. Zachycuje, vedle nápisu, také Pannu, které tryskají paprsky z 15ti růžencových drahokamů a která stojí na hadovi podle Geneze 3;15. Na reversu se nachází dvě srdce spojené v utrpení: jedno obtočené trnovou korunou a druhé probodené mečem, a ozdobené hvězdami dvanácti apoštolů. Je obtížné nalézt symbol, který by promlouval ke všem jako kříž, a Ona ho představila. V jednoduchém ideogramu je obsaženo celé učení církve o její Matce.

Víme, že se nejedná o talisman, ale tajemství vyslyšené modlitby. Ani posvátné ozdoby nejsou ničím ojedinělým, jak dokládají archeologické vykopávky: stříbrný amulet z Palestiny s vyrytými slovy kněžského požehnání (Nm 6;24-27) z VI. století před Kristem, přívěšek křesťanského otroka s nápisem "Kriste, zadrž mě" atd. Často je nosili katechumeni, kteří nemohli mít znamení kříže, aby se odlišili od pohanů.

Další literatura:
Eyler: Neposkvrněná a její medaile, MCM
Sväta Katarína Labouré, Slovensky ústav 1981
Erlebnisse mit der Wunderbaren Medaille
Na otázku odpověděl: Marek Slatinský
Odeslat otázku e-mailemOdeslat otázku e-mailem Tisk otázkyTisk otázky Zasílání reakcí na e-mailZasílání reakcí na e-mail Filtr na reakceFiltr na reakce - NOVÉ

 TEAM Katolik.cz neodpovídá za názory uživatelů a vyhrazuje si právo smazat reakce, které v rozporu s "Etickým kodexem" nebo zjevně překračují meze slušnosti a vkusu.


www.fulloflife.cz
  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest