katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice
Datum vložení: 22.4.2003
Otázka:
Prosím o informaci, proč se liší číslování (tj. vlastně pořadí) žalmů v latinském textu Bible (Vulgatě) a v českém překladu. Má se při citaci uvádět číslo podle Vulgaty nebo podle českého textu? Zdá se mi, že se v odborné literatuře (historické, uměleckohistorické, apod.) cituje spíše podle číslování ve Vulgatě, a to přestože to pak při hledání v českém překladu přináší určité komplikace. Děkuji
Odpověď:
Skoro jsem měl dojem, že dennodenním používáním ve mši a během liturgie hodin nám žalmy téměř zevšedněly, že jim už nevěnujeme pozornost a poněkud přehlížíme jejich hloubku. Tak bych chtěl poukázat na jejich význam, když vidím váš zájem.

Žaltář tvoří 150 žalmů v pěti skupinách (podle pěti knih Mojžíšových). Jde o staré kultovní skladby připisované z větší části Davidovi. Pro Izraelity je to totéž, co pro zbožné katolíky kancionál. Dokonce šlo o tak používanou část Bible, že musela být kvůli opotřebování neustále přepisována, a tím se do ní dostalo množství písařských chyb.
Jsou tedy promodlené přímo tisíciletími a církev je přejala za svou oficiální modlitbu, aniž by cokoli měnila. Kajícníci se od nejstarších dob postili a modlili žalmy; mniši se podle slov sedmkrát za den tě chválím, ano i za noci vstávám během osmi hodinek pomodlili všechny žalmy.

Křesťané používali (v NZ např. z 85 procent) text podle Septuaginty. V tomto řeckém překladu Bible a podle toho i v latinském je rozdělení žalmů pozměněno a tím i posunuto označování. Od žalmu číslo 10 po 148 je číslování v hebrejské Bibli (i české) posunuto o jedno číslo dopředu vzhledem k počítání Septuaginty a Vulgaty (které však vymizelo z používání), ale ještě se při označování v závorce uvádí druhé číslo o jedno nižší, které odpovídá tomuto odlišnému členění žaltáře .
Na otázku odpověděl: Marek Slatinský
Odeslat otázku e-mailemOdeslat otázku e-mailem Tisk otázkyTisk otázky Zasílání reakcí na e-mailZasílání reakcí na e-mail Filtr na reakceFiltr na reakce - NOVÉ

 TEAM Katolik.cz neodpovídá za názory uživatelů a vyhrazuje si právo smazat reakce, které v rozporu s "Etickým kodexem" nebo zjevně překračují meze slušnosti a vkusu.


www.fulloflife.cz
  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest