katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice
Datum vložení: 20.5.2001
Otázka:
Prosím o vysvětlení pojmu `Tomášovo evangelium`.Setkal jsem se s ním při četbě výkladu evangelia dle Matouše,a to několikrát.Děkuji vám.
Odpověď:
`Tomášovo evangelium` je jeden z prvokřesťanských spisů, který líčí události doplňijící evangelia. Tato kniha nebyla ovšem přijata do seznamu knih Nového zákona. Vůbec problematika vzniku novozákoního kánonu (seznamu NZ) byla poměrně složitá a diskuze trvala první tři století. Našich 27 knih je poprvé výslovně vypočítáváno ve velikonočním listu biskupa Athanasia roku 367. Tímto oficiálním seznamem byly knihy jako Tomášovo evangelium , Petrovo evangelium, Pastýř Hermův, Evangelium o narození Panny Marie, Skutky Pavlovy, Zjevení Petrovo, Didaché, Barnabášův list a mnoho dalších zařazeny do literární tradice, nefigurují ovšem jako oficiální biblické texty. Hodnota apokryfních spisů pro křesťana dnes je jako u pozdějších legend v dokumentaci lidové zbožnosti a motivaci křesťanského života.
Na otázku odpověděl: P. Mgr. Petr Šikula
Odeslat otázku e-mailemOdeslat otázku e-mailem Tisk otázkyTisk otázky Zasílání reakcí na e-mailZasílání reakcí na e-mail Filtr na reakceFiltr na reakce - NOVÉ

 TEAM Katolik.cz neodpovídá za názory uživatelů a vyhrazuje si právo smazat reakce, které v rozporu s "Etickým kodexem" nebo zjevně překračují meze slušnosti a vkusu.


www.fulloflife.cz
  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest