katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice
Datum vložení: 23.4.2003
Otázka:
Zdravím Vás,
Určitě sledujete televizi nebo odněkud víte, co v době Velikonoční provádějí lidé na Filipínách.Chtěla jsem se zeptat, jestli je nutné dělat to, co dělají.(Přibíjení se na kříž,bičování se karabáči s vpletenými kusy skla,atd...)Bude je snad mít Bůh raději než ostatní věřící?Budou tím mít zaručený pobyt v nebi?Prosím i o Váš osobní názor.Děkuji
Odpověď:
Částečně vás musím zklamat, protože se o tyto praktiky nezajímám (a to ani z osobních důvodů). Již před lety jsem však slyšel o dobrovolném trýznění několika lidí, které podstupují v postní době. Ale v ohledu smírčích obřadů jsou pomýleni; církev sice vyzývá k neustálému pokání - to je však spojeno se změnou života a projevy lásky k druhým - ale podobné praktiky zakazuje. (Ale marně, protože člověk rozhodnutý k takovéto exhibici na rozumné důvody nedá.) Je však jasné, že při podobném novinářském trháku se tato skutečnost "opomene" zmínit.

Kromě teologického omylu, že Bůh by si žádal naši krev (Smíření přinesla Kristova ! oběť na kříži. Kol 1; 20 Ježíš to učinil jednou provždy, když obětoval sebe sama ... jednou provždy dal svou vlastní krev, a tak nám získal věčné vykoupení ... byl jen jednou obětován, aby na sebe vzal hříchy mnohých ... Kristus přinesl za hříchy jedinou oběť ... jedinou obětí přivedl k dokonalosti ty, které posvěcuje. Židům 9-10 Vždyť i Kristus dal svůj život jednou provždy za hříchy 1 Petr 3;18) dochází prakticky k překročení pátého přikázání.

Ale nemusí jít nezbytně o výstřelky, protože v jiných kulturách dosud kříž znamená potupení. (srov. 1 Kor 1; 18n) Například súdánský trestní zákoník, který je založen na výkladu islámského zákona Šaríja počítá s trestem smrti, odnětím končetin, a ukřižováním (aplikováno i na nezletilé). Také ve Spojených arabských emirátech patří trest na kříži mezi oficiální rozsudky. Třeba v roce 1997 byli dva muži odsouzeni k ukřižování a následnému zastřelení (podle vládních zdrojů byli ukřižování snad ušetřeni). A v Jemenu byl zase roku 1999 ukřižován dvojnásobný vrah; avšak poté, co byl popraven zastřelením. Proto přijetím bolesti a hanby chtějí vyzdvihnout Ježíšovu oběť a mít na ni účast. Pravému smyslu je to však vzdáleno stejně jako brazilský karneval.

Všem vřele doporučuji raději napodobovat jiné části Ježíšova života; nikoliv až závěr z 33 let.
Na otázku odpověděl: Marek Slatinský
Odeslat otázku e-mailemOdeslat otázku e-mailem Tisk otázkyTisk otázky Zasílání reakcí na e-mailZasílání reakcí na e-mail Filtr na reakceFiltr na reakce - NOVÉ

 TEAM Katolik.cz neodpovídá za názory uživatelů a vyhrazuje si právo smazat reakce, které v rozporu s "Etickým kodexem" nebo zjevně překračují meze slušnosti a vkusu.


www.fulloflife.cz
  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest