katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice
Datum vložení: 7.5.2003
Otázka:
Dobrý den,
zajímalo by mě, odkud pochází většina písní, které se zpívají při mších v katolických kostelích. Mají nějaké autory, nebo je jich většina anonymních?
Můj další dotaz se týka liturgie. Vím, že existují tři cykly, po třech letech se to celé opakuje, o důležitých svátcích se čte každý rok stejný text. Odkud tento systém pochází? Jak je to s pohřby a svatbami? Podléhají čtení při těchto svátostech také aktuálnímu cyklu? Před sto lety se četly stejné texty, nebo se čas od času obmění?
Děkuji za odpověď
Odpověď:
Písně používané při liturgii jsou obsaženy ve zpěvníku zvaném Kancionál -letos se připravuje nové vydání- (případně Mešní zpěvy), kde jsou uvedeni u jednotlivých písní také autoři hudby a textu. V případě, že ti nejsou známi, je citován alespoň zdroj, tedy rukopisný či tištěný zpěvník. Bližší badatelskou činností se lze určitě zabývat pomocí Akademie věd.

Výběr liturgických textů je založen na třech zdrojích: nedělních čteních, která střídají během tří let evangelia podle A) Matouše, B) Marka, C) Lukáše; všedním dvouletém cyklu obměňujícím čtení podle sudého a lichého roku (I.řada) v souvislém čtení; a příležitostném (pro svátky, obřady atd.).

Tříletý cyklický systém, který se týká pouze nedělní liturgie, byl zaveden II. Vatikánským koncilem (Ordo lectionum missae promulgováno 3.4.1969 Pavlem VI.), aby se věřící setkávali s Písmem ve větším rozsahu. Na každý cyklický rok připadá jedno ze synoptických evangelií. Před koncilem se texty neměnily, ale byly každý rok stejné. Při zvláštních příležitostech (svatby, pohřby, votivní mše) se používají vlastní texty, které se cykly neřídí.

Na otázku odpověděl: R.D. Mgr. Petr Šikula
Odeslat otázku e-mailemOdeslat otázku e-mailem Tisk otázkyTisk otázky Zasílání reakcí na e-mailZasílání reakcí na e-mail Filtr na reakceFiltr na reakce - NOVÉ

 TEAM Katolik.cz neodpovídá za názory uživatelů a vyhrazuje si právo smazat reakce, které v rozporu s "Etickým kodexem" nebo zjevně překračují meze slušnosti a vkusu.


www.fulloflife.cz
  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest