katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice
Datum vložení: 6.5.2003
Otázka:
Srdečně Vás zdravím a prosím Vás o radu týkající se jedné z nejvyšších ctností, a to ctnosti pokory. Zajímala by mě její pozice v hierarchii ostatních ctností a zda existuje dostupná literatura, která by se tomuto tématu věnovala. Zatím jsem hledala v teologický ch slovnících, které jsou v tomto směru velmi stručné, a u Tomáše Akvinského, jehož dílo trpí zase opačným problémem. Je příliš rozsáhlé a nevím, jak se v něm správně orientovat.
Snad je to z mého dotazu částečně patrné, ale přece jen, aby byl správně pochopen - jsem studentkou FF a o pokoře bych chtěla napsat seminární práci. Zatím marně pátrám po literatuře, které zřejmě mnoho není /vhodné by byly i práce naopak o pýše, a nebo třeba o poslušnosti/, a zároveň při této cestě objevuji neskonalý význam této ctnosti.
Děkuji za trpělivost při čtení mého dotazu a za Vaši odpověď.
S pozdravem
Mirka J.
Odpověď:
Pokora (spolu s čistotou) není zahrnuta do základního rozdělení na kardinální (mírnost, moudrost, statečnost, spravedlnost) a teologální ctnosti (víra, naděje, láska). Je přiřazena k umírněnosti, protože jde o umírněný přístup sama k sobě. Její kvalita spočívá v (rozumném) pokládání se za nedostatečného ve vztahu k Bohu jako postoj uznání vlastních limitů; a proto je základem víry. Nejde o znevažování sebe, ale ani přeceňování vzhledem k Bohu, bližním či sobě.
Dokonce i Ježíš se označuje za "pokorného srdcem" (Mt 11; 29).
Pro svoji práci však najdete odbornější prameny než moje náznaky - to říkám bez jakékoliv pokory :-) A tak nezbyde než zdolat Tomáše Akvinského
Na otázku odpověděl: Marek Slatinský
Odeslat otázku e-mailemOdeslat otázku e-mailem Tisk otázkyTisk otázky Zasílání reakcí na e-mailZasílání reakcí na e-mail Filtr na reakceFiltr na reakce - NOVÉ

 TEAM Katolik.cz neodpovídá za názory uživatelů a vyhrazuje si právo smazat reakce, které v rozporu s "Etickým kodexem" nebo zjevně překračují meze slušnosti a vkusu.


www.fulloflife.cz
  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest