katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice
Datum vložení: 28.5.2003
Otázka:
Laudetur Iesus Christus!
Chtěl bych se zeptat, jak je to s udělováním tonzury. Zajímalo by mě, zda je udělování zakázáno, nebo se jen přestala udělovat. Gratias.
Odpověď:
Latinské tonsura či české postřižiny označuje "ostříhání", tedy účes s částečným vyholením. V antickém světě bylo oholení hlavy znamením otroků, poté ho začali užívat mniši a od šestého století se prosadilo také u ostatního kléru. Na Východě byla spojena s prvním svěcením lektora a na Západě se udělovala samostatně jako obřad přijetí klerika. Tonzura byla znamením zasvěceného života. Biskup ustřihl kandidátovi duchovního stavu část vlasů, aby zdůraznil jeho odstup od světských záležitostí (v jistých dobách se muži věnovali péči o vlasy více než ženy). Rozlišovali se tři styly tonzury: římská sv. Petra, při níž se vyholila hlava vyjma věnce vlasů; východní sv. Pavla obnažující kolečko na hlavě; keltská sv. Jana, při níž zůstala jen kštice nad čelem. V anglickým zemích se s tichým souhlasem Apoštolského Stolce přestala užívat během pronásledování. Jinak byla do II. vatikánského koncilu součástí kněžského svěcení; ještě kodex z roku 1917 definuje klerika na základě tohoto obřadu, ten byl však spolu s nižšími svěceními zrušen instrukcí Ministeria quaedam, a nový kodex (1983) pokládá za duchovního toho, kdo přijal svěcení jáhna.
Na otázku odpověděl: Marek Slatinský
Odeslat otázku e-mailemOdeslat otázku e-mailem Tisk otázkyTisk otázky Zasílání reakcí na e-mailZasílání reakcí na e-mail Filtr na reakceFiltr na reakce - NOVÉ

 TEAM Katolik.cz neodpovídá za názory uživatelů a vyhrazuje si právo smazat reakce, které v rozporu s "Etickým kodexem" nebo zjevně překračují meze slušnosti a vkusu.


www.fulloflife.cz
  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest