katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice
Datum vložení: 11.7.2003
Otázka:
Otázka: Je hříchem přetvářka a mazanost?A když,tak jakým?
Odpověď:
Samozřejmě záleží na tom, co pod jednotlivými pojmy myslíme. Přetvářka je vlastně životní lež, proto je samozřejmě hříšná, můžeme ji tedy posuzovat podobně jako lež. Jsou jakési mezní situace, v nichž je naopak potřebné cosi předstírat, například pro záchranu něčího života. Pak ovšem budeme spíše mluvit o lsti.
Jistou mazanost dokonce doporučuje i Ježíš, řadu mazaných kousků můžeme vidět například v životě apoštola Pavla. Kde je zde hranice mezi dobrem a zlem? Podobně jako u vtipu (urazí se ten druhý nebo ho to mile potěší?) ji není snadné určit. Každopádně je třeba vědět, že chytrost a nápaditost v jednání není vyhrazena jen hříšníkům.
Co se týká posuzování přetvářky jako lehkého nebo těžkého hříchu, je třeba jít k jejím jednotlivým projevům. Když budu předstírat, že jsem chytrý, na těžký hřích to asi nedotáhnu. Když budu předstírat, že umím řídit auto, může to dopadnout hůře.
Na otázku odpověděl: R.D. Mgr. Leo Zerhau
Odeslat otázku e-mailemOdeslat otázku e-mailem Tisk otázkyTisk otázky Zasílání reakcí na e-mailZasílání reakcí na e-mail Filtr na reakceFiltr na reakce - NOVÉ

 TEAM Katolik.cz neodpovídá za názory uživatelů a vyhrazuje si právo smazat reakce, které v rozporu s "Etickým kodexem" nebo zjevně překračují meze slušnosti a vkusu.


www.fulloflife.cz
  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest