katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice
Datum vložení: 10.6.2003
Otázka:
Zdravím z Vysočiny!
Měla bych jeden dotaz. V 2 Sam (18,9) čteme: "Abšalom narazil na Davidovy služebníky, a jak ujížděl na mezku, vběhl mezek pod větvoví velikého posvátného stromu a on v tom stromě uvázl hlavou, takže se ocitl mezi nebem a zemí; mezek na němž jel, běžel dál."
Zajímalo by mě, zda měl posvátný strom nějaký význam pro Židy - měl nějakou zvláštní funkci (např. právo azylu,...) nebo něco podobného - nebo to byl jen pozůstatek po předešlých kultech.
Předem děkuji za odpověď a přeji vše dobré.
Maruška

Odpověď:
U židů měly právo azylu levitská města; v tomto úryvku jde o nehodu, ve které hraje strom pouze vedlejší roli. Strom má sice hlubokou symboliku, ale o tu zde vůbec nejde. Zmiňovaný příběh totiž líčí tragickou smrt muže pyšného na své vlasy, jež mu nakonec přivodili zkázu. Zůstane zachycen za větev, ale nejde o nějaké kultovní místo. Navíc Písmo uvádí za "veliký dub", jen ekumenický překlad užívá zachycení (z mě neznámého důvodu, jak se přiznám) za "posvátný strom".
Na otázku odpověděl: Marek Slatinský
Odeslat otázku e-mailemOdeslat otázku e-mailem Tisk otázkyTisk otázky Zasílání reakcí na e-mailZasílání reakcí na e-mail Filtr na reakceFiltr na reakce - NOVÉ

 TEAM Katolik.cz neodpovídá za názory uživatelů a vyhrazuje si právo smazat reakce, které v rozporu s "Etickým kodexem" nebo zjevně překračují meze slušnosti a vkusu.


www.fulloflife.cz
  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest