katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice
Datum vložení: 14.8.2003
Otázka:
Nejsem schopen dát dohromady následující teze.
Bůh je vševědoucí,Bůh je láska. Bůh je stvořitel, dárce života.
Tedy jak může Bůh, který nekonečně miluje, dát život člověku,
který jednou dojde k věčnému zavržení,
když tuto skutečnost ví již před aktem jeho stvoření ?
Odpověď:
Je velice pěkné nad jakými hlubokými otázkami se zamýšlíte, ale nechcete se více než o to, jaký je Bůh, starat o to, jaký jste sám? Boha nemůžeme uzavřít na několik pouček a předdefinovat si ho - on je naším Bohem!

Já mám na podobné případy jednoduchou metodu: když mám netušený problém, vezmu to z druhého konce. Takže aplikováno na uvedenou situaci dostávám opačnou otázku: kdyby Bůh dal život jen těm, kteří budou "hodní", byla by to přece jasná predestinace a trošku laciné řešení, při kterém by vzala za své lidská svoboda. Bůh přece řeší věci Božím způsobem; člověk má neustále šanci, Bůh mu ji pořád dává; ačkoliv toho nevyužije, Bůh nasadil všechny síly a dokonce život vlastního Syna.
Bůh dává život (avšak prostřednictvím rodičů, takže se dělí o tvůrčí činnost skrze předávání života a poněkud vzdává jeho ovlivňování); to je veliká a dobrá hodnota a právě během tohoto života se člověk má rozhodnout pro věčný život. Pokud ho odmítne, Bůh nevnucuje něco lepšího a nenutí člověka být šťastným. Člověk může být nešťastný, ale jaký na tom má Bůh podíl, když mu dal život a nabídl štěstí? Snad když by člověk zatemnělý zlem při nabídce (vždy nabízeného) odpuštění odmítl, si určitý trest přímo zasluhuje za urážku Boha. Co my o něm vlastně víme a tvrdíme? Že je v něm veškerá dokonalost, moc, i spravedlnost. Vždyť také andělé byli odsouzeni - my však hledíme především na naše vykoupení. Nejsme ovlivňováni; nespojujeme věčného Boha s časem, který nastává s námi; nýbrž nás, kteří časem dosáhneme blaženosti s věčným Bohem.
Na otázku odpověděl: Marek Slatinský
Odeslat otázku e-mailemOdeslat otázku e-mailem Tisk otázkyTisk otázky Zasílání reakcí na e-mailZasílání reakcí na e-mail Filtr na reakceFiltr na reakce - NOVÉ

 TEAM Katolik.cz neodpovídá za názory uživatelů a vyhrazuje si právo smazat reakce, které v rozporu s "Etickým kodexem" nebo zjevně překračují meze slušnosti a vkusu.


www.fulloflife.cz
  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest