katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice
Datum vložení: 13.6.2003
Otázka:
Dobrý den,

Zajímalo by mne, proč tvrdíte, že pouze Ježíš byl počat neposkvrněně. Znamená to tedy, že Bůh jedinou přirozenou možnost (pohlavní styk), jak počít dítě, současně kvalifikoval jako hřích? Jak tedy je možné počít dítě tak, aby to nebylo hříchem, a tudíž to bylo neposvrněné? Opravdu je každé přirozené početí dítěte hříchem?
Odpověď:
Pravděpodobně špatně chápete pojem Neposkvrněné početí. Nikdo totiž netvrdí, že "pouze Ježíš byl počat neposkvrněně"; alespoň ne v katolické církvi. Termín Neposkvrněné početí se vztahuje na Pannu Marii a jedná se o počátek její existence, nikoli Ježíšovy, tedy že byla Panna Maria počata bez poskvrny dědičného hříchu; stalo se tak ovšem přirozenou cestou. Neposkvrněné početí (Panny Marie!) není v žádném případě označením skutečnosti, že byl Ježíš počat v lůně Panny Marie přímým Božím zásahem.

Co se hříchu týče, každý člověk je počatý s poskvrnou dědičné viny, kterou smývá křest. To ovšem nesouvisí se způsobem početí (pohlavním stykem) a ani to není součástí původního Božího plánu s člověkem, nýbrž je to následek prvotního hříchu. Ježíš Kristus přišel na svět právě proto, aby nás z dědičného hříchu vysvobodil.
"Jak tedy je možné počít dítě tak, aby to nebylo hříchem, a tudíž to bylo neposkvrněné?" Početí dítěte není hříchem, ani manželský intimní život není hříchem. Ale všichni lidé (tedy děti) se rodí vzdáleni od Boha - lidem se nerodí svaté děti, až Bůh je posvěcuje. Ovšem samotný akt početí dítěte není ničím, co by ono dítě poskvrnilo.
Na otázku odpověděl: Marek Slatinský
Odeslat otázku e-mailemOdeslat otázku e-mailem Tisk otázkyTisk otázky Zasílání reakcí na e-mailZasílání reakcí na e-mail Filtr na reakceFiltr na reakce - NOVÉ

 TEAM Katolik.cz neodpovídá za názory uživatelů a vyhrazuje si právo smazat reakce, které v rozporu s "Etickým kodexem" nebo zjevně překračují meze slušnosti a vkusu.


www.fulloflife.cz
  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest