katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice
Datum vložení: 20.8.2003
Otázka:
Častokrát slýchám, že Bůh na nikoho z nás nenaloží více, než unese. Co to v praxi znamená?
Odpověď:
V praxi to znamená, že Bůh nikdy nikoho neuvádí do hříchu (zejména zoufalství). Neznamená to tedy, že nebudeme velmi vážně trpět, ale že všechna tato utrpení mají šanci nám nakonec prospět. Ještě vážnějším problémem v každém utrpení než problém bolesti jako takové, je problém zoufalství. Jak velmi pomůže každému trpícímu vědomí, že toto utrpení je dočasné, že ho jiní přestáli a podobně. Jak velmi subjektivní a na psychice závislou je intenzita každé bolesti! V každém utrpení jde především o naději, která má šanci naše utrpení unést. Věta o nenakládání nadměrného nákladu je především sebezjevením Božím: já jsem ten, kdo je Tvou nadějí, a proto mužeš unést vše, neboť nic není větší než já. Mystici také vidili jakési nebeské váhy odměřující přesně kříž každého člověka. Samozřejmě jde o obraz, Buů žádné zlo na nikoho nenakládá. Tyto věci nám mají právě pomoci přemoci pokušení zoufalství. Utrpení nám může přinést leccos, bezradnost, pasivitu, vztek i hrůzu, ale hřích nepřináší utrpení nikdy, ten do něj vždy vnášíme svým rozhodnutím zbytečně my sami. Je to na naléhání ďábla, který nám namlouvá, že je to zákonité, že to jinak nezvládneme, že Bůh od nás žádá hrdinství, že zde není jiná perspektiva a podobně. Výrok o Božích váhách odměřujících utrpení nám pomáhá odhalit tento klam.
Na otázku odpověděl: R.D. Mgr. Leo Zerhau
Odeslat otázku e-mailemOdeslat otázku e-mailem Tisk otázkyTisk otázky Zasílání reakcí na e-mailZasílání reakcí na e-mail Filtr na reakceFiltr na reakce - NOVÉ

 TEAM Katolik.cz neodpovídá za názory uživatelů a vyhrazuje si právo smazat reakce, které v rozporu s "Etickým kodexem" nebo zjevně překračují meze slušnosti a vkusu.


www.fulloflife.cz
  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest