katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice
Datum vložení: 18.8.2003
Otázka:
Dobrý den. Zajímala by mě definice kreacionismu a postoj katolické církve k tomuto směru. V různých encyklopediích jsem našel zavádějící a zjednodušené definice a výklady, které mi připadaly neuspokojivé a matoucí. Děkuji za odpověď.
Odpověď:
Tento termín podle creatio / stvoření se vztahuje k přímému stvoření jednotlivé lidské duše Bohem. (DS 3896) To je zahrnuto v nauce církve, ale uvedený pojem má i další význam vzhledem k doslovnému chápání Písma. Vedle kreacionismu se užívá také označení fyzismus - pro bezprostřední stvoření všeho existujícího jako protiklad evoluce. Učení o původu vesmíru ve stvoření Bohem z ničeho je katolické, ne tak jeho fundametalistická podoba. (Nelze například "den" stvoření chápat jako "dobu oběhu Země kolem své osy" ještě před existencí!)
Definice bude vždy zjednodušená a v této oblasti na pomezí filosofie a teologie nelze vše redukovat na biologii a definice. Vždyť takovou evoluci můžeme jednoznačně odmítnou z hlediska nepotřebnosti Boha a zároveň ji rozvíjet v eschatologickém vnímání jako neustálé (už jen) duchovní zdokonalování.

Na otázku odpověděl: Marek Slatinský
Odeslat otázku e-mailemOdeslat otázku e-mailem Tisk otázkyTisk otázky Zasílání reakcí na e-mailZasílání reakcí na e-mail Filtr na reakceFiltr na reakce - NOVÉ

 TEAM Katolik.cz neodpovídá za názory uživatelů a vyhrazuje si právo smazat reakce, které v rozporu s "Etickým kodexem" nebo zjevně překračují meze slušnosti a vkusu.


www.fulloflife.cz
  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest