katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice
Datum vložení: 14.8.2003
Otázka:
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, proč se při bohoslužbě vůbec neřeší kniha Zjeveni - například zmínky o tisícileté říši, po které bude satan opět na chvíli vypuštěn, nebo o tzv. rajské zemi, o které je také častá zmínka, a to i například v knize proroka izajáše - lvíče bude spát vedle beránka, dítě strčí svou ruku do kobří díry, lidé nebudou stavět domy a nikdo jiný obývat, slepí uvídí, chromí se uzdraví apod. děkuji
Odpověď:
Z knihy Zjevení se při bohoslužbách předčítá téměř ze všech kapitol (vyjma 6., 8., 9., 13., 16. a 17.). Lze tedy říci, že je spíše hojněji užívaná a to během velikonoční doby, na závěr lirurgického roku a při mších o svatých. Dále uváděný Izajáš 11;6 je pak mimo jiné textem pro první neděli adventní v cyklu A.

V samotném kázání jistě není jednoduché objasnit symboly a jasně představit budoucí věci. Doslovné rozvíjení určitých biblických obrazů by se stalo pohádkou - popisem (budoucích) událostí, které se nenachází v reálné rovině. Třeba to království na tisíc roků vzbuzovalo diskuze už od počátku; dokonce se podle něho nazývá chiliastické hnutí, které jeho příchod očekávalo v pozemské podobě. Tento úryvek se však nevykládá historicky, ale duchovně: spoutání satana je spojeno s Ježíšovým životem a tisícileté království s časem církve. Jeho obnovený útok pak poukazuje na opakovaný boj zla až do svého konce.
A stejně spirituální obsah má lvíče tulící se k beránkovi - je básnickým vyjádřením pokoje, neboť dokonalá spravedlnost přináší dokonalý pokoj (zde popsaný návratem ráje).

Nesprávným pochopením se mohou objevovat strašidelné představy eschatologických hrůz anebo opačné malování sladkého ráje - případně oboje, jak se to děje v sektách. Je vskutku obtížné nesklouznout do iluze, ale hovořit pravdivě o budoucnosti na podkladu Písma. Neřekl bych, že se tato část zanedbává; spíše se vjemové líčení přesunulo do pojmového, když hovoříme o příchodu "Božího království".
Na otázku odpověděl: Marek Slatinský
Odeslat otázku e-mailemOdeslat otázku e-mailem Tisk otázkyTisk otázky Zasílání reakcí na e-mailZasílání reakcí na e-mail Filtr na reakceFiltr na reakce - NOVÉ

 TEAM Katolik.cz neodpovídá za názory uživatelů a vyhrazuje si právo smazat reakce, které v rozporu s "Etickým kodexem" nebo zjevně překračují meze slušnosti a vkusu.


www.fulloflife.cz
  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest