katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice
Datum vložení: 23.7.2003
Otázka:
Nevím na koho se obrátit s žádostí o radu, tak to skusím touto cestou. V domě ve kterém bydlím byla údajně zazděná jeptiška. Myslel jsem si, že bude jednoduché dohledat, proč by měla být zazděná. Opak je pravdou. Prosím Vás tedy o informaci, z jakého důvodu se zazdívali jeptišky. Popřípadě alespoň radu, kde takovouto informaci seženu ( odkaz na Internetu, knihu apod. ). Jestli Vám to pomůže v určování, můj dům je z patnáctého století, v sedmnáctém totálně vyhořel při požáru města. Do dnešní doby se zachval původní sklep a nadzemní části odpovídají rekonstrukci po požáru. Velice Vám děkuji za jakoukoliv odpověď.
Odpověď:
Určitě bych vám mohl podat řadu vysvětlení a na vás jen záleží, které se vám bude zdát nejpřijatelnější. Ale pravděpodobně půjde o jednu z nepodložených legend.
Dětem se říká (když už přílíš, ale skutečně příliš zlobí), že je vezmou cikáni, koupí kožkař za korunu, odveze černá sanitka atd. a jeptiškám zase, že je zazdí :-)

Kořeny mohou být ve vyprávění, ale asi jenom ve vyprávění. Ačkoliv nyní si vzpomínám na templáře: dvěma rytířům, kteří měli být potrestáni doživotní samotkou za sodomii, velmistr zmírnil trest na vyloučení z řádu. Oni poté však tvrdili, že nebyli vyhozeni, nýbrž odešli sami kvůli praktikování homosexuality v řádu; a francouzký král to uvítal jako záminku ke konfiskaci. Ale s vaší otázkou to příliš nesouvisí. Řeholnice nemohly v dřívějších dobách opustit klášter a po smrti měly zaručený pohřeb do posvěcené půdy. (A dokážete si představit, jak těžko se shánějí dívky do kláštera, natož dobrovolnice k zazdění? :-) Reálně to může mít vztah k tabu prolít krev zasvěcených osob - už římské právo zakazovalo popravit vestálky - či různým druhům askeze. Někteří poustevníci se totiž uchylovali na vysoké sloupy, jiní trávili roky zazdění ve své cele jen s malým okénkem pro jídlo.

Nejsem psychotronik a nemohu potvrdit, zda tam (a kde) je či není - ale zato je moje konzultace zdarma. Nejdříve bych se zajímal, zda se vás jen majitel nesnaží vystěhovat???
Na otázku odpověděl: Marek Slatinský
Odeslat otázku e-mailemOdeslat otázku e-mailem Tisk otázkyTisk otázky Zasílání reakcí na e-mailZasílání reakcí na e-mail Filtr na reakceFiltr na reakce - NOVÉ

 TEAM Katolik.cz neodpovídá za názory uživatelů a vyhrazuje si právo smazat reakce, které v rozporu s "Etickým kodexem" nebo zjevně překračují meze slušnosti a vkusu.


www.fulloflife.cz
  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest