katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice
Datum vložení: 12.6.2001
Otázka:
Zajímalo by mě, jaké jsou hlavní rozdíly mezi katolíky a adventisty sedmého dne a zda je křest u adventistů uznáván katolickou církví. Děkuji.
Odpověď:
Adventisté jsou stoupenci a pokračovatelé amerického kazatel W. Millera. Ten věřil, že pomocí výkladu bible lze předpovědět nový příchod Kristův. Tato událost byla vypočítána pro rok 1843/44. Když se předpověď nesplnila, vedlo to k odštěpením, z nichž vznikli mj. Svědkové Jehovovi. Hnutí se rozdělilo na dva proudy: Andentisté prvního dne slaví první den týdne (neděli), jsou organizování v několika církvích v USA.
Adventisté sedmého dne slaví sedmý den v týdnu (sobotu), jejich počet se dnes odhaduje asi na 8 milionů. V ČR působí pod názvem Církev adventistů sedmého dne ve 170 sborech asi 100 kazatelů, sobotní bohoslužby navštěvuje asi 15 tisíc příznivců. Křtí pouze dospělé. Jiné `svátosti` (jako je Večeře Páně) jsou z hlediska katolické církve neplatné. Církev adventistů je pozorovatelem v Ekumenické radě církví a účastní se ekumenického dialogu. Adventisté se vyznačují snahou o zdravou životosprávu a harmonický životní styl. Jejich fundamentalistická teologie a spiritualita je zaměřena na brzký druhý příchod Kristův a na svěcení soboty.
Co se týče křtu, tak dohoha vzájemném uznání o křtu existuje pouze mezi Římskokatolickou církví, Českobratskou církví evangelickou a Církví československou husitskou, a to od roku 1994. U ostatních církví je nutné přezkoumání platnosti, v případě pochybnosti křest `pod podmínkou`.
Na otázku odpověděl: P. Mgr. Petr Šikula
Odeslat otázku e-mailemOdeslat otázku e-mailem Tisk otázkyTisk otázky Zasílání reakcí na e-mailZasílání reakcí na e-mail Filtr na reakceFiltr na reakce - NOVÉ

 TEAM Katolik.cz neodpovídá za názory uživatelů a vyhrazuje si právo smazat reakce, které v rozporu s "Etickým kodexem" nebo zjevně překračují meze slušnosti a vkusu.


www.fulloflife.cz
  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest