katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice
Datum vložení: 19.6.2001
Otázka:
Mohli byste mi jen ve strucnosti objasnit hlavní rozdíly mezi církví Rímskokatolickou, Ceskoslovenskou husitskou a Ceskobratrskou církví evangelickou.
Odpověď:
Katolická církev je pokračováním společenství apoštolů a prvních křesťanů a jako taková udržuje kontinuitu učení Krista a apoštolů již dva tisíce let. Základními prvky jsou: sedm svátostí, hierarchické (episkopální) zřízení, apoštolská posloupnost, jednota s Petrovým nástupcem - papežem.
Církev Československá husitská vznikla 8.ledna 1920 oddělením se části duchovenstva od katolické církve, má episkopální zřízení, ovšem hierarchie je volená, v čele stojí patriarcha, stejně jako katolická církev má sedm svátostí, ale jejich platnost (s výjimkou křtu od r.1994) je pochybná z důvodu pochybnosti o platném kněžském svěcení udělovatelů (nakolik je udělovatelem nositel kněžského svěcení). A ačkoli se nazývá `husitská`, nemá s husitstvím žádnou historickou kontinuitu. Tento přídomek se dostal do názvu až r. 1971.
Českobratrská církev evangelická vznikla sloučením českých luteránů a kalvinistů (s výjimkou slezských luteránů, kteří tvoří vlastní církev), od roku 1781 si zachovává nepřerušenou kontinuitu, má presbyterní strukturu, v čele stojí volený synodní senior. Nemá sedm svátostí (pouze křest a Večeři Páně), centrum bohoslužby je v Božím slově. Mezi Katolickou církví, Církví Československou husitskou a Českobratrskou evangelickou existuje od r. 1994 dohoda o křtu, kterou se navzájem uznává křest v těchto církvích za platný.
Na otázku odpověděl: P. Mgr. Petr Šikula
Odeslat otázku e-mailemOdeslat otázku e-mailem Tisk otázkyTisk otázky Zasílání reakcí na e-mailZasílání reakcí na e-mail Filtr na reakceFiltr na reakce - NOVÉ

 TEAM Katolik.cz neodpovídá za názory uživatelů a vyhrazuje si právo smazat reakce, které v rozporu s "Etickým kodexem" nebo zjevně překračují meze slušnosti a vkusu.


www.fulloflife.cz
  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest