katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice
Datum vložení: 9.9.2003
Otázka:
Dobrý den. Ráda bych se zeptala na význam Božích muk v krajině. Jak a kde vznikla, k čemu sloužila. Díky za odpověď a přeji hezký den. Z.V.
Odpověď:
Jednoduché masívní stavby, označované jako "Boží muka", byly stavěny podél cest a na křižovatkách. Jejich smyslem bylo doprovázet poutníka a každého člověka jak na prašných cestách, tak na cestě životní. Poukazovaly na Kristovo utrpení pro člověka a člověku strádajícímu po životní pouti měly dodávat odvahu a ubezpečení, že Bůh je provází. Byly místem, kde se poutník nebo kolemjdoucí zastavil a pomodlil nebo alespoň pokřižoval.
Kromě náboženského významu sloužily i jako orientační bod v krajině.
Kromě Božích muk se podél cest setkáváme i s kříži. Ty byly většinou zbudovány na místě nějakého neštěstí, tragédi, nebo naopak jako projev díků za šťastný návrat, označovaly místo setkávání poutních procesí apod. Podle tzv. magdeburského práva musel vrah v rámci trestu postavit na místě vraždy kamenný kříž vytesaný vlastní rukou. Najdeme na něm často i vyrytý symbol vražené zbraně (dýku, meč, sekeru...)
Na otázku odpověděl: R.D. Mgr. Petr Šikula
Odeslat otázku e-mailemOdeslat otázku e-mailem Tisk otázkyTisk otázky Zasílání reakcí na e-mailZasílání reakcí na e-mail Filtr na reakceFiltr na reakce - NOVÉ

 TEAM Katolik.cz neodpovídá za názory uživatelů a vyhrazuje si právo smazat reakce, které v rozporu s "Etickým kodexem" nebo zjevně překračují meze slušnosti a vkusu.


www.fulloflife.cz
  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest