katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice
Datum vložení: 21.10.2003
Otázka:
Nevím si rady s bezdomovci a jejich podporou. Slyšel jsem již při kázání, že zdaleka ne všichni bezdomovci zaslouží naši podporu. Myšleno finanční, které se obvykle dožadují. Pokud tedy podpořit, tak například jídlem. Hlavním argumentem proti bývá, že za moje peníze si koupí alkohol, či cigarety...apod. a pouze jim pomůžu v jejich zničujících závislostech. V zásadě s tím souhlasím, ale jak mám poznat toho pravého. Nechci se totiž prohřešit proti lásce k bližnímu. Momentálně se snažím spíše podporovat /pokud je z čeho/ lidi bez práce a pod., lidi o kterých vím, že to potřebují. Bezdomovcům většinou nic jiného než to jídlo nedávám. Většinou ho ani nechtějí. Nebo to zahodí do nejbižšího koše. Děkuji za odpověď. Adam Bartoň
Odpověď:
Toto je těžká otázka a ještě těžší je odpověď. Znám to také, na faře zvonili každou chvíli a také jsem s tím bojoval. Nakonec to dopadlo tak, že dostali buď něco k jídlo nebo pětikorunu. Jestli to zneužijí, to je jejich věc, to se ovlivnit nedá. Nakonec časem je člověk stejně pozná a bude vědět, o koho jde. V Brně chodili po farách ti samí lidé, tak se někdy stačilo zeptat ostatních kněží, a hned bylo jasnější, co je to za člověka. Osobně mám velmi špatnou zkušenost s těmi, co vykládají dramatické historky o tom, jak se dostali momentálně do tísně a potřebovali by půjčit s tím, že to příští měsíc vrátí. Nikdy jsem je pak už neviděl. Někdy se zase člověk zasměje. Vzpomínám na jednoho „dobráka“, který si také poměrně pravidelně chodíval pro nějakou tu korunu. A když jsem mu říkal: „Ne abyste si za to koupil pivo!“, tak mi rozhodně odpověděl: „Kdepák, velebné pane, to já nemůžu ani čut, jak ty chlapi chlastají ty škopky, to já pivo vůbec nepiju, já si dám rum.“ :-)

Zdá se mi, že pro lidi, kteří žijí na ulici, je velmi těžké něco udělat, pokud samo nechtějí ulici opustit a vést normální život. Tím, že jim dáme najíst nebo nějaké peníze, jejich život nezměníme. To by chtělo úplně jiný program, která by jim dal nějaký smysl, nějak jejich dny naplnil, povzbudil je. Jak to konkrétně dělat, to nevím. Ale znám lidi, kteří se jim opravdu věnují a mají podaří se někoho zachránit.

Je i jiná jednodušší možnost: dát nějaký obnos organizaci, která pečuje o potřebné, pokud ve Vašem městě taková je – třeba Charitě. Pak můžete dotyčné žadatele posílat tam. Pokud je to člověk, který je opravdu v nouzi a potřebuje pomoct, tak tam nakonec půjde. Pokud je to někdo, kdo z Vás chtěl jen něco „vytáhnout“, tak Vám jen sprostě nadá a půjde pryč.
Na otázku odpověděl: R.D. Mgr. Petr Šikula
Odeslat otázku e-mailemOdeslat otázku e-mailem Tisk otázkyTisk otázky Zasílání reakcí na e-mailZasílání reakcí na e-mail Filtr na reakceFiltr na reakce - NOVÉ

 TEAM Katolik.cz neodpovídá za názory uživatelů a vyhrazuje si právo smazat reakce, které v rozporu s "Etickým kodexem" nebo zjevně překračují meze slušnosti a vkusu.


www.fulloflife.cz
  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest