katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice
Datum vložení: 23.9.2003
Otázka:
Dobrý den,
hloubavá kamarádka mne zaskočila dotazem, který neumím zodpovědět: Proč se kostely zasvěcují různým svatým a ne přímo Bohu?
Velice Vám děkuji za odpověď.
Jsem moc vděčná za Vaše stránky, pozdravuji všechny, kdo na nich pracují.
Kateřina
Odpověď:
V podstatě každý kostel je zasvěcen Bohu, vždyť se mu říká "Dům Boží", místo, kde se křesťané scházejí k modlitbě a bohoslužbě. Ale kromě toho je postaven pod patronát ("ochranu") některého světce či světice, eventuálně je vyzdvižen některý charakteristický rys úcty Bohu. V rané církvi se totiž křesťané scházeli na hrobech mučedníků a tam sloužili bohoslužbu. Pak na těchto místech začali stavět první kostely. Později, když nebyla možnost postavit kostel na pohřebišti (protože bylo vně městských hradeb, a tak vystaveno útokům nájezdníků), "přestěhoval" se hrob do kostela - do oltáře nebo pod oltář se vložily ostatky mučedníka. Tato tradice trvá dodnes. Ostatky samozřejmě nemusejí být právě toho světce, kterému je kostel dedikován, to by fyzicky ani nebylo možné, tolik ostatků např. sv. Petra a Pavla nemáme. Zasvěcení určitému patronovi se řídí např. podle obliby určitého světce, vztahem, které nějaký světec měl k tomu místu, podle nějaké historické události apod.
Na otázku odpověděl: Marek Slatinský
Odeslat otázku e-mailemOdeslat otázku e-mailem Tisk otázkyTisk otázky Zasílání reakcí na e-mailZasílání reakcí na e-mail Filtr na reakceFiltr na reakce - NOVÉ

 TEAM Katolik.cz neodpovídá za názory uživatelů a vyhrazuje si právo smazat reakce, které v rozporu s "Etickým kodexem" nebo zjevně překračují meze slušnosti a vkusu.


www.fulloflife.cz
  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest