katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice
Datum vložení: 15.10.2003
Otázka:
V posledním čísle KT je výzva biskupů, aby věřící nečetli Mezinárodní (dříve katolický) report, protože redakce pomlouvá a kritizuje představitele katolické církve a Michal Semín je známý lefebrista. Přiznávám, že mnohé myšlenky zde zveřejněné napadaly i mě, pan Semín je lépe formuloval. Do Reportu píše i řada kněží a ti děkují Pánu Bohu, za to, že zde Report je,takže věřící jsou pravdivě informováni o dění v církvi a jeho přežívání označují za důkaz Boží přízně. Je
možné, že by Pán Bůh přál jak KT tak i MR?
Jak dlouhou platnost má stanovisko, které papež vyřknul zcela nepochybně "ex cathedra"? Po dobu života dotyčného papeže? Nebo po dobu jeho uznávání kolegiem biskupů; nebo je snad "nafurt?"
Odpověď:
Ad primum: Zda Pán Bůh přeje Katolickému týdeníku, Reportu, Ohníčku či Mateřídoušce nám není dáno poznati zde na zemi a s největší pravděpodobností se to dozvíme až na věčnosti, tedy pokud nás takové malichernosti budou ještě zajímat tváří v tvář Dokonalosti. Věřím, že vydavatelé by byli rádi, kdyby jim každé nové číslo Bůh vlastnoručně orazítkoval, aby se mohli vytáhnout nad konkurencí. Možná se jen diví tomu, o čem všem my lidé dokážeme tvrdit, že si to On tak přeje. Jestliže někteří kněží děkují Bohu za to, že zde Report je, tak já zase děkuji za to, že se k němu naši biskupové vyjádřili tak, jak se vyjádřili. Report informuje o dění v církvi, tedy alespoň o některých událostech, ale rozhodně nemohu říci, že by pravdivě interpretoval učení církve. Řekněme spíše, že je hlasem určitého úzkého a velmi specifického proudu v církvi. Ke katolicitě, tedy všeobecné shodě to má velmi daleko. Že v dnešní poněkud hledající náboženské situaci se setkávají s ohlasem tradicionalistické kritiky, tomu se nelze divit. Vždyť kolik je v naší české společnosti lidí, kteří nadávají na současné poměry a vzdychají, že za komunistů se měli „líp“. Je to přesně ta samá situace.
Ad secundumVyřkne-li papež stanovisko v otázce víry či mravů ex cathedra s úmyslem vyhlásit dogma, pak je toto platné „fakt nafurt“.
Na otázku odpověděl: R.D. Mgr. Petr Šikula
Odeslat otázku e-mailemOdeslat otázku e-mailem Tisk otázkyTisk otázky Zasílání reakcí na e-mailZasílání reakcí na e-mail Filtr na reakceFiltr na reakce - NOVÉ

 TEAM Katolik.cz neodpovídá za názory uživatelů a vyhrazuje si právo smazat reakce, které v rozporu s "Etickým kodexem" nebo zjevně překračují meze slušnosti a vkusu.


www.fulloflife.cz
  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest