katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice
Datum vložení: 26.9.2003
Otázka:
Zdravím,
ve škole v češtině probíráme Bibli a narazili jsme na jeden problém. Lidé místo Jahve psali JHV, protože neměli samohlásky. Jméno Boha prý bylo zakázáno vyslovovat, a tak místo chybějících samohlásek dali mezi souhlásky JHV samohlásky z jiného slova, které je synonymem k Jahve. Nikde se nám nepodařilo to synonymní slovo najít. Prosím vás o pomoc při "pátrání" , nebo alespoň o vhodnou literaturu. Děkuji
Odpověď:
Hebrejština skutečně původně neměla písmena pro samohlásky; proto Boží jméno zapisovala písmeny JHVH (JHWH). Toto jméno souvisí s kořenem slovesa být a překládá se jako "Jsem, ktery jsem" či "Jsem jsoucí". Později se v hebrejštině objevila tzv. punktace, tedy něco na způsob naší diakritiky, kdy malé grafické značky (tečky) určovaly, jak které slovo číst. Tato skutečnost vychází z toho, že hebrejština (jako i další semitské jazyky) je jazykem introflexivním, tzn. "skloňování" probíhá uvnitř slova; význam určují kořenové souhlásky (tzv. radikály), zatímco změna samohlásek určuje změnu pádu, čísla či rodu.
Židé se však obávali, aby neurazili Boha nevhodným vyslovením jeho jména (aby "nebrali Boží jméno nadarmo"). Nakonec dospěl vývoj k tomu, že Boží jméno směl vyslovit pouze velekněz, a to jen jednou za rok - o svátku Jom Kippur. Při předčítání Bible byly pro Boží jméno používány opisy, např. Elohim (Bůh) či Adonaj (Pán, Hospodin). Jejich punktace (tedy samohláskové poznámky) se pak začala psát i k zápisu jména JHVH, aby předčítající věděl, že má Boží jméno nahradit opisem. Výslovnost "Jahve" je nejpravděpodobnější rekonstrukcí na základě hebrejských jmen (např. Jeremiáš - v originále Jirméjáhu - znamená "Bůh vyvýší"). Chybná výslovnost "Jehova" vznikla nejspíše na základě nepochopení náhradní (opisné) punktace; takřka s jistotou lze říci, že tato rekonstrukce není správná.
Autor odpovědi je filolog
Na otázku odpověděl: Zdeněk Drštka
Odeslat otázku e-mailemOdeslat otázku e-mailem Tisk otázkyTisk otázky Zasílání reakcí na e-mailZasílání reakcí na e-mail Filtr na reakceFiltr na reakce - NOVÉ

 TEAM Katolik.cz neodpovídá za názory uživatelů a vyhrazuje si právo smazat reakce, které v rozporu s "Etickým kodexem" nebo zjevně překračují meze slušnosti a vkusu.


www.fulloflife.cz
  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest