katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice
Datum vložení: 30.10.2003
Otázka:
Mám dotaz: je někde ve vyznání víry, že se máme modlit ke svatým. Toto mi bylo tvrzeno, ale já si myslím, že to tam nikde není. Domnívám se správně, nebo se mýlím? Děkuji za odpověď Jana
Odpověď:
Domnívám se, že nikde není přímo předepsaná modlitba ke svatým. Ovšem text Apoštolského vyznání víry obsahuje slova věřím ve společenství svatých což má dva významy:
- jako společenství svatých věcí, tedy duchovních dober svátostí
- a také společenství svatých osob
Zde se nemusíme zabývat chápáním svatosti křesťanů všeobecně či jen kanonizovaných osobností. Křesťané věří, že společenství mezi věřícími není přerváno smrtí; a jestliže se za sebe mohli křesťané přimlouvat na zemi, mohou tak činit i po smrti, tedy jsou-li již v plném společenství s Bohem. U některých tuto skutečnost potvrzuje církev svou autoritou, kterou vyvozuje z Kristových slov co svážeš na zemi, bude svázáno v nebi.

Papež Pavel VI. ve „Vyznání víry Božího lidu“ říká: Věříme ve společenství všech věřících v Krista; těch, kteří putují po této zemi, i zesnulých, kteří procházejí vlastním očištěním, i blažených v nebi. Ti všichni tvoří jedinou církev. A věříme, že v tomto společenství je nám nápomocná milosrdná láska Boha a jeho svatých, kteří stále ochotně slyší naše modlitby.
Nebešťané totiž tím, že jsou důvěrněji spojeni s Kristem, upevňují celou církev ve svatosti a neustále se za nás přimlouvají u Otce. (KKC 956 podle LG 49)

Na otázku odpověděl: Marek Slatinský
Odeslat otázku e-mailemOdeslat otázku e-mailem Tisk otázkyTisk otázky Zasílání reakcí na e-mailZasílání reakcí na e-mail Filtr na reakceFiltr na reakce - NOVÉ

 TEAM Katolik.cz neodpovídá za názory uživatelů a vyhrazuje si právo smazat reakce, které v rozporu s "Etickým kodexem" nebo zjevně překračují meze slušnosti a vkusu.


www.fulloflife.cz
  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest