katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice
Datum vložení: 18.11.2003
Otázka:
Dobrý den,

chci se zeptat, proč vlastně dostal Kristus jméno Ježíš, když podle božího anděla se měl jmenovat Immanuel.

Díky
Odpověď:
Prorok Izajáš (7,14) říká, že dívka nazve syna S NÁMI BŮH. To je jméno označující, že Bůh bude chránit svůj lid. Nejde ani tak o osobní jméno jako o vyjádření podstaty, vždyť podle dalších veršů (9,25) se má rovněž nazývat Zázračný rádce, Silný Bůh, Věčný otec a Kníže pokoje. Tento, lze říci, titul vysvětluje, čím pro nás Ježíš je (není to jméno ve vlastním slova smyslu). Odvolání na starozákonní úryvek zdůrazňuje, že se Ježíš narodí z panny, a je pro Josefa ujištěním, že se nemusí bát o Mariino panenství a její věrnost.

Jméno Ježíš má obdobný význam - SPASÍ BŮH, neboť ujišťuje, že Bůh bude se svým lidem a bude ho ochraňovat. Navíc archanděl Gabriel používá obsahově stejného vyjádření, ale jen v jiných termínech - Veliký, Syn Nejvyššího, Pomazaný na Davidově trůně, Věčný král (Lk 1,32-33).

Na otázku odpověděl: Marek Slatinský
Odeslat otázku e-mailemOdeslat otázku e-mailem Tisk otázkyTisk otázky Zasílání reakcí na e-mailZasílání reakcí na e-mail Filtr na reakceFiltr na reakce - NOVÉ

 TEAM Katolik.cz neodpovídá za názory uživatelů a vyhrazuje si právo smazat reakce, které v rozporu s "Etickým kodexem" nebo zjevně překračují meze slušnosti a vkusu.


www.fulloflife.cz
  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest