katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice
Datum vložení: 7.11.2003
Otázka:
Chvála Kristu.
Nedávno jsem přemýšlel o věčném zatracení a spravedlností nad tím vším. V žádném případě nechci zpochybňovat Pánovo rozhodnutí, ale jen tak mi napadlo, jestli je "fér" že člověk je souzen podle pár roků života a pak toto malé, mžiknutí oka je později důvodem o rozhodnutí jeho věčnosti. Zda bude na věky v Boží milosti či nemilosti. Není to trochu kruté?
Dále mě zajímá, když např: dva přátelé, nerozluční kamarádi... po smrti je jeden přijat do Božího království a druhý ne. Není to protoho v nebi jistý způsob muka, že se již nikdy nesetká s člověkem, na kterém mu záleželo, kterého miloval.
Předem mockrát děkuji za odpověď, doufám, že mé otázky jsou srozumitelné. S Bohem, DU
Odpověď:
Každá látka i výšivka má líc a rub, a my musíme přiznat, že se i naše myšlení může pohybovat jen jakoby na rubu – že totiž nemůžeme proniknout do Božích záměrů, ale jen něco nedokonale vypozorovat. Proto se máme vždycky pokusit dospět k poznání ze dvou stran.
Rovněž taková úvaha může vést z opačného konce, že Bůh nám dává k rozhodnutí celý život (je to tedy i k osobnímu dozrávání ve vztazích), ale mohl by se spokojit právě jen s jedním okamžikem. Vždyť i ona věčnost, skutečně neporovnatelná, nebude pro nás dlouhou dobou, ale budeme v ní žít jako v jednom jediném okamžiku a neustálém „teď“.
To, co prožíváme nyní, není čas zkoušky, zda jsme hodni (to není nikdo); je to čas rozhodnutí jako doba podané ruky – není to limit na splnění úkolu.

Nechci a nemohu psát k této věci příliš, abych to celé více nekomplikoval. Jenom, že to "zatracení" není dílem náhody – nedopatření - neschopnosti; nýbrž pyšného odmítnutí Boha. Proto by ty největší "muka" měl zakoušet Bůh, že ho obyčejný tvor odmítl.
Jelikož naše štěstí tam nebude plynout ze společenství anebo přátelství s lidmi, ale ze vztahu se samotným Bohem, nemůže být narušeno. Od něj bude vycházet úplná blaženost, kterou nic neumenší. Protože nás nic nemůže oddělit od lásky Kristovy, nemůžeme o ni přijít ani pro jakési spojení s jinou osobou.
Na otázku odpověděl: Marek Slatinský
Odeslat otázku e-mailemOdeslat otázku e-mailem Tisk otázkyTisk otázky Zasílání reakcí na e-mailZasílání reakcí na e-mail Filtr na reakceFiltr na reakce - NOVÉ

 TEAM Katolik.cz neodpovídá za názory uživatelů a vyhrazuje si právo smazat reakce, které v rozporu s "Etickým kodexem" nebo zjevně překračují meze slušnosti a vkusu.


www.fulloflife.cz
  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest