katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice
Datum vložení: 10.11.2003
Otázka:
Dobry den,
mel bych jeden dotaz ohledne "lidoveho lecitelstvi",proutkare,....Jaky je postoj cirkve k temto alternativam?Nekdo tvrdi,ze pokud pouzivaji nejakeho predmetu (ruzne virgule,zavazi,...) ze je to spatne.Nikdy jsem na to nazor cirkve neslysel.Ze sve zkusenosti jse me to lidove lecitelstvi osvedcilo.
Odpověď:
Nejdřív bych kvůli upřesnění připomenul slova Písma, že věc se pozná "po ovoci". To je naším určitým vodítkem, ale bez výkladu "poznáte, že to funguje". Možnost, proveditelnost, ani účinnost nezakládá sama o sobě vhodnost a správnost. Neboť v takovém případě by snad ani nebylo možné udělat něco špatného. Každý by se totiž mohl hájit tím, že dělal to, co šlo udělat s nějakým výsledkem; anebo, že zkoušel, jestli to půjde. Cestou k poznání je otázka, k čemu zde dochází – k hlubšímu a pravdivějšímu vztahu ke Stvořiteli? To je „ovoce“.

Tyto alternativy vědy předpokládají neosobní kosmickou sílu, a pomocí akupunktury, cvičení jógy či léků nabitých životní energií se snaží o harmonii – vyvážení organismu. Obsahují značnou přitažlivost pro svůj vztah k přírodě a duchovnu spolu s absencí nežádoucích účinků obvyklých medikamentů.

My vycházíme ze dvou předpokladů: v první řadě, že (pokud něco takového funguje) jde o nepoznané principy. Až na druhém místě, pokud se skutečně jedná o nadpřirozený úkaz, se varuje před působením zlých duchů, kteří odvádějí od skutečného zjevení a vztahu ke Kristu. Není automaticky předpokládáno dobro (které se jakoby ve fyzické rovině objevuje) pro samotný efekt, ale přistupuje se s dávkou „zdravé“ kritiky.
Tomu prvně jmenovanému odpovídá proutkařství, jasnovidectví a telepatie. Předměty okultního charakteru spadají do druhé kategorie, neboť užívání karet, amuletů, křišťálových koulí, talismanů atd. je součástí magie. Pokud tyto věci "fungují", tak pouze působením ďábla, který rád zdánlivě pomůže, aby získal vliv (třeba i od tělesné nemoci, ale dotyčný končí minimálně s narušenou psychikou). Mohou být také neúčinné (astrologie), ale lidé si jednostranně rádi všímají pouze toho, co "vyšlo". Řada dalších věcí také zdánlivě funguje, neboť je založena na sugesci. Jasným dokladem jsou „úspěšní“ sensibilové (věštci, léčitelé, numerologové) při práci s osobami, ale dosud nebyl prokázán jediný případ pomoci např. při pátrání po pohřešovaných dětech.
Na otázku odpověděl: Marek Slatinský
Odeslat otázku e-mailemOdeslat otázku e-mailem Tisk otázkyTisk otázky Zasílání reakcí na e-mailZasílání reakcí na e-mail Filtr na reakceFiltr na reakce - NOVÉ

 TEAM Katolik.cz neodpovídá za názory uživatelů a vyhrazuje si právo smazat reakce, které v rozporu s "Etickým kodexem" nebo zjevně překračují meze slušnosti a vkusu.


www.fulloflife.cz
  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest