katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice
Datum vložení: 30.10.2003
Otázka:
Prosím o pomoc při hledání závěrečného dokumentu z plenárního sněmu.Děkuji.Moje druhá otázka směřuje na neokatechumenát,jaký názor zastávají biskupové.Martin
Odpověď:
Takový závěrečný dokument - nebo přesněji POSELSTVÍ Z PRVNÍHO ZASEDÁNÍ PLENÁRNÍHO SNĚMU (http://snem.cirkev.cz/index.html?menu=312)

- je možné najít na oficiálních stránkách Plenárního sněmu české katolické církve (http://snem.cirkev.cz). Dokument není rozsahem nějak obsáhlý. Popisuje vlastně jen průběh prvního zasedání s obecným vyjádřením, jak se bude proces ubírat dál.

Toto zasedání nedospělo ještě k žádným závažným a zveřejněným stanoviskům. To znamená, že závěrečný dokument celého sněmu je ještě hodně věcí usilovné činnosti pracovních skupin v následujících měsících (možná i letech) a dalšího - příp. dalších - zasedaní sněmu.

K neokatechumenátu. Pochybuji, že by naši biskupové vydali společné oficiální vyjádření k neokatechumenátní cestě. Jisté je, že ze strany biskupů byla vyjádřena velmi srozumitelná podpora novým laickým hnutím, komunitám a podobným křesťanským společenstvím, která jsou v souladu s církevním právem a jsou obohacením konkrétního života diecézí. Samozřejmě je na každém jednotlivém biskupovi, jestli otevře takové skupině oficiálně dveře do své diecéze. Jinak řečeno: jestli s nimi naváže konkrétní “diplomatické styky“ a pověří je nějakou službou na území diecéze, nebo zváží, že taková skupina není pro jeho diecézi vhodná nebo dokonce je i škodlivá. Jistě tuto míru otevřenosti ze strany biskupů mohou ovlivňovat i jejich osobní zaměření a konkrétní zkušenosti s danou skupinou, což se týká i lidí z neokatechumenátní cesty. Obecně ale zase platí, že v drtivé většině bývá biskup takovému hnutí nebo komunitě, která se už ve světě nebo doma osvědčila, velmi otevřený, protože charisma a dynamika takových lidí zvyšuje pestrost a mnohotvárnost v církvi a vytváří nové cestičky k tajemství vykoupení pro lidi, kterým se dříve nějak zdálo, že pro ně mají křesťané vyvěšenu cedulku: Zavřeno. To, co je nové, bezpochyby přináší problémy (jasná známka života). A proto někdy i přehánění určitých rysů dané spirituality. Někdy je v těchto skupinách trochu víc cítit duch určité výlučnosti a nepřístupnosti vidět věci z jiných hledisek. Zde je pak nesnadná role biskupů být i v těchto potížích dobrými pastýři a dobře rozhodnout. Přesto je třeba především říct, že nová hnutí vnesli a vnášejí do církve nově čerstvý život evangelia, radost z vlastní víry v Boha. Opravdu Bohu díky za ně!

Na otázku odpověděl: Mgr. Petr Nešpor
Odeslat otázku e-mailemOdeslat otázku e-mailem Tisk otázkyTisk otázky Zasílání reakcí na e-mailZasílání reakcí na e-mail Filtr na reakceFiltr na reakce - NOVÉ

 TEAM Katolik.cz neodpovídá za názory uživatelů a vyhrazuje si právo smazat reakce, které v rozporu s "Etickým kodexem" nebo zjevně překračují meze slušnosti a vkusu.


www.fulloflife.cz
  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest