katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice
Datum vložení: 20.1.2004
Otázka:
Jsou všechna jména, která jsou obsažena v kalendáři (normálním českém), pojmenována podle nějakého svatého?
Odpověď:
Jak se to vezme - v občanském kalendáři sice existují jednak jména, která sem byla zařazena na základě jmen světců z kalendáře církevního (např. Petr a Pavel 29. června), jednak jména, která nemají vlastní protějšek v církevním kalendáři (např. Jaroslav 27. dubna, Lenka 21. února apod.). Jedná se o jména, jejichž nositeli nejsou žádní světci, nebo jména, která vznikla jako odvozeniny ze jmen starších. Tak vznikla např. Lenka nejspíše zkrácením z Helena nebo Apolena, resp. Apolonie. Jména v občanském kalendáři jsou řazena obvykle podle kalendáře církevního (viz zmiňovaní Petr a Pavel), není to však pravidlem; vzhledem k tomu, že v církevním kalendáři se některá jména opakují (Petr, Jan, Markéta apod.), byla - ve snaze "umožnit jmeniny co nejvíce lidem" - zařazena nová jména na "uvolněná" místa. Navíc mnohdy občanský kalendář reflektuje starší stav kalendáře církevního - např. Tomáš (7. března) se shoduje se starým datem svátku sv. Tomáše Akvinského (nyní 28. ledna).
Nemusíte však mít obavu, že by některé jméno (byť se vyskytuje pouze v občanském kalendáři) bylo připraveno o patrona; nositelé těch jmen, která se v katolickém kalendáři nevyskytují, se mohou obracet na patrona, jehož jméno odpovídá jejich jménu na základě vnější podobnosti (Jaroslav - Jaromír - Gerhart, v církevním kalendáři 24. září), pravděpodobné etymologie (Zdeněk - Sidonius, v církevním kalendáři 14. listopadu), ekvivalentu v jiných jazycích (Rostislav - Crescentius, v církevním kalendáři 18. dubna) či mužského protějšku (Štěpánka - Štěpán, v církevním kalendáři 26. prosince).

Kompletní seznam světců najdete na adrese http://svaty.katolik.cz/

Autor odpovědi je filolog.
Na otázku odpověděl: Zdeněk Drštka
Odeslat otázku e-mailemOdeslat otázku e-mailem Tisk otázkyTisk otázky Zasílání reakcí na e-mailZasílání reakcí na e-mail Filtr na reakceFiltr na reakce - NOVÉ

 TEAM Katolik.cz neodpovídá za názory uživatelů a vyhrazuje si právo smazat reakce, které v rozporu s "Etickým kodexem" nebo zjevně překračují meze slušnosti a vkusu.


www.fulloflife.cz
  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest