katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice
Datum vložení: 14.6.2001
Otázka:
Slyšela jsem, že člověk z jiné církve (např. Církve bratrské), který se účastní bohoslužby naší katolické církve, nemůže přistoupit ke sv. Přijímání, protože mu to naše církev nedovoluje, kdežto, pokud bych já šla na bohoslužbu do Církve bratrské, není zde žádná překážka. Zajímalo by mě, jestli je to pravda a pokud ano, proč tomu tak je. Děkuji.
Odpověď:
Je to pravda. Důvod je v odlišném pojetí eucharistie. Zatímco v katolické církvi se jedná o svátost a věříme, že Kristus je reálně v eucharistii přítomen pod způsobou chleba a vína, u protestantských církví je tzv. Večeře Páně připomínkou Ježíšovy oběti a slavení je pouze symbolické - tedy Ježíš je přítomen ve slavení (jako např. v modlitbě), nikoli ve způsobě chleba a vína (není to tedy svátost). Právě z důvodu tohoto odlišného chápání je nemožné pro člověka, který nevěří v eucharistii jako takovou (reálnou Ježíšovu přítomnost), aby přistupoval k přijímání při katolické bohoslužbě. Ovšem neřekl bych, že katolík může přistupovat k `přijímání` v nekatolickém kostele. Přijímání svátostí je totiž znamením příslušnosti ke společenství a katolík by tím veřejně manifestoval zřeknutí se katolické církve.
Nicméně ekumenický dialog právě v otázce eucharistie a vůbec pojetí svátostí intenzivně pracuje.
Na otázku odpověděl: P. Mgr. Petr Šikula
Odeslat otázku e-mailemOdeslat otázku e-mailem Tisk otázkyTisk otázky Zasílání reakcí na e-mailZasílání reakcí na e-mail Filtr na reakceFiltr na reakce - NOVÉ

 TEAM Katolik.cz neodpovídá za názory uživatelů a vyhrazuje si právo smazat reakce, které v rozporu s "Etickým kodexem" nebo zjevně překračují meze slušnosti a vkusu.


www.fulloflife.cz
  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest