katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice
Datum vložení: 14.6.2001
Otázka:
Existuje nějaké pravidlo jak rozeznat těžký hřích od lehkého, zda-li to záleží na svědomí každého z nás nebo je to nějak obecně dáno? Děkuji.
Odpověď:
Pravidlo k rozeznámí lehkého a těžkého hříchu je následující: o těžký hřích se jedná v případě závažné věci spáchané s plným vědomím a svobodným souhlasem.
Závažná věc je upřesněna podle odpovědi Ježíše bohatému mládenci: `Nezabiješ, nezciziložíš, nepokradeš, nevydáš křivé svědectví, nebudeš podvádět, cti otce i matku` (Mk 10,19) Závažnost hříchu je větší nebo menší (vražda versus krádež). Také je třeba brát v úvahu postižené osoby (rodiče versus cizí člověk).
Plné vědomí a souhlas znamená, že si je člověk plně vědom závažnosti skutku, který páchá, a jeho rozhodnutí je čistě osobní, není k němu donucen.
Více je k tematice rozlišení těžkého a lehkého hříchu napsáno v Katechizmu katolické církve 1854-1864.
Na otázku odpověděl: P. Mgr. Petr Šikula
Odeslat otázku e-mailemOdeslat otázku e-mailem Tisk otázkyTisk otázky Zasílání reakcí na e-mailZasílání reakcí na e-mail Filtr na reakceFiltr na reakce - NOVÉ

 TEAM Katolik.cz neodpovídá za názory uživatelů a vyhrazuje si právo smazat reakce, které v rozporu s "Etickým kodexem" nebo zjevně překračují meze slušnosti a vkusu.


www.fulloflife.cz
  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest