katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice
Datum vložení: 23.12.2003
Otázka:
Stala se mi velmi zvláštní věc při sv. smíření, absolutně nevím, jak to řešit. Po vyznání hříchů, když mi kněz uděloval nějaké to napomenutí, mě napadla myšlenka, zda jsem také někoho nenáviděla. Nechtěla jsem ho hned přerušovat, protože pro stres jsem hned nevěděla, jestli ano nebo ne. Jenomže než jsem své chování vyhodnotila, bylo najednou rozhřešení a já šla ze zpovědnice. Celý den jsem ale neměla klid, pořád jsem o tom přemítala. a najednou odpoledne mi to konečně došlo, skutečně v mém okolí žije žena, kterou nemusím, dělala jsem jí naschvály, které vyplývaly právě z té nenávisti.
Jenomže co teď, mám neplatnou sv. zpověď a příjímala jsem svatokrádežně, nebo ne??
Předem děkuji!
Odpověď:
Stresující situace ohledně našich zpovědí jsou znamením psychologicky nesprávných procesů. Nutkavé obavy, zda něco je či není těžký hřích, zda je naše zpověď platná či ne, jsou zcela jasným znamením myšlenkových zkratů, které nazýváme skrupulozita. Nemějte žádné obavy, Vaše zpověď je platná. Svou nenávist vyznáte příště. S povahovým sklonem, který se u Vás projevil, můžete vždy v pochybnostech počítat s tím, že je vše v pořádku. A nejlépe s těmito pochybnostmi vůbec ani nezačínejte. Nestojíme tváří v tvář automatu, před nímž musíme vše perfektně vykonat, ale tváří v tvář živému Bohu.
Na otázku odpověděl: R.D. Mgr. Leo Zerhau
Odeslat otázku e-mailemOdeslat otázku e-mailem Tisk otázkyTisk otázky Zasílání reakcí na e-mailZasílání reakcí na e-mail Filtr na reakceFiltr na reakce - NOVÉ

 TEAM Katolik.cz neodpovídá za názory uživatelů a vyhrazuje si právo smazat reakce, které v rozporu s "Etickým kodexem" nebo zjevně překračují meze slušnosti a vkusu.


www.fulloflife.cz
  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest