katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice
Datum vložení: 4.2.2004
Otázka:
Dobry den, chtela bych se zeptat jak to funguje dnes u Zidu, kdyz spachaji nejaky hrich, jak ho odcini - jak se opet usmiri s Bohem? (Existuje u nich neco podobneho jako u katoliku svatost smireni?)
Dekuji.
Odpověď:
Smíření s Bohem není jen otázkou vyznání hříchů v kostele. Nýbrž se jedná o celek, který vytváří obrácení (odvrácení od světského egoismu a při-vrácení se k nadpřirozenému povolání). Člověk nejprve poznáním zjišťuje nesprávnost svého činu a vidí sebe jako viníka, v lítosti pak výslovně zamítá spáchanou nepravost, a konečně usiluje napravit způsobené zlo či vyrovnat škodu. Kdo se od Boha vzdálil, cítí se vnitřně puzený ke smíření. A pohnut upřímnou lítostí nechce pokání přejít, nýbrž přistupuje k němu i ve společenském rozměru. Proto dokonalé obrácení vychází z nitra, až následně k němu přistupuje obřad „návratu“.

Smírné oběti sice zanikly zničením Jeruzalemského chrámu, ale zůstal „den smíření“ (podle Lv 23; 27). Jedná se o nejposvátnější svátek, známý i jako „Den“ anebo pod jeho hebrejským názvem „Jom kippur“. Po Novém roce (slaveném 1. a 2. tišri) následuje perioda pokání až do Dne smíření (10. tišri). Ten spojuje slavnost s přísným (24hodinovým) postem, kdy se modlitbami v synagoze židé dovolávají Božího odpuštění.
Na otázku odpověděl: Marek Slatinský
Odeslat otázku e-mailemOdeslat otázku e-mailem Tisk otázkyTisk otázky Zasílání reakcí na e-mailZasílání reakcí na e-mail Filtr na reakceFiltr na reakce - NOVÉ

 TEAM Katolik.cz neodpovídá za názory uživatelů a vyhrazuje si právo smazat reakce, které v rozporu s "Etickým kodexem" nebo zjevně překračují meze slušnosti a vkusu.


www.fulloflife.cz
  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest