katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice
Datum vložení: 13.2.2004
Otázka:
Chtěla bych vědět, jestli je k uzavření církevního manželství potřebná zamilovanost. Moje kamarádka má přítele, kterého si chce vzít. Svěřila se mi, že ho má ráda a je jí s ním dobře, ale že do něho nikdy nebyla zamilovaná. I já jsem slyšela od mnoha manželů, že většinou na začátku jejich vztahu mezi nimi existovala vášnivá zamilovanost, ale po čase se začala ztrácet a někde vymizela dokonce úplně. Ale přitom pravá láska zůstala. Není ale to manželství pak o něco ochuzené? Děkuji za odpověď.
Odpověď:
Tzv. romantická láska je něčím, co vstupuje do manželství až v posledních staletích. V dobách, kdy volba vhodného partnera víceméně spočívala na výběru rodičů, se hledělo spíše na společenskou než citovou blízkost. Proto samotná platnost manželství nemůže být ohrožena nedostatkem zamilovanosti. Je to jen jedna z forem lásky; ta však nemůže chybět absolutně. Při církevním obřadu se totiž oba novomanželé zavazují ke stálému projevování lásky (ne tak při úředním aktu).

Pokud není důvodem celkově jiný způsob prožívání, mohlo by se stát, že vaše kamarádka pocítí později emoční přitažlivost k někomu jinému. Jinak však ona vášeň není tím nejvýznamnějším ve vztahu – jak sama dodáváte “pravá láska zůstává”.
Na otázku odpověděl: Marek Slatinský
Odeslat otázku e-mailemOdeslat otázku e-mailem Tisk otázkyTisk otázky Zasílání reakcí na e-mailZasílání reakcí na e-mail Filtr na reakceFiltr na reakce - NOVÉ

 TEAM Katolik.cz neodpovídá za názory uživatelů a vyhrazuje si právo smazat reakce, které v rozporu s "Etickým kodexem" nebo zjevně překračují meze slušnosti a vkusu.


www.fulloflife.cz
  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest