katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice
Datum vložení: 13.2.2004
Otázka:
Dobrý den. Čtu pŕíležitostně Bibli a poslouchám, co o ní říkají vzdělanější než já, a jak se vyrovnávají s různými pasážemi. Ale zajímaly by mě dvě věci, na něž bych rád znal váš názor.
1 Jak můžeme vědět, od koho Bible pochází?
To, že se v ní o něčem píše, přece není vůbec směrodatné. Je to jen jeden způsob interpretace událostí a názorů. Mám takový nejasný dojem, že je něco špatně, když stvoření obsahuje formulace "stvořil Bůh nebe a zemi" apod. Čekal bych spíš ich-formu, tedy "stvořil jsem nebe a zemi"! Tak, jak je to napsané, navozuje představu, že tam byl ještě někdo jiný, kdo sledoval, jak se to děje a podával o tom svědectví zápisem.
2 Kdo to byl?
Děkuji.
Odpověď:
Církev je ta, kdo Písmo předkládá a spolu s ním podává vysvětlení o jeho původu: Bible obsahuje, co Bůh zjevil - její obsah je zaznamenán z vnuknutí Ducha svatého. Ale bez víry v Boží působení (v prozřetelnosti, inspiraci...) zůstane jen sbírkou různých děl. Je to církevní autorita, která ujišťuje věřící, že pro sepsání posvátných knih si Bůh vybral lidi a použil jich s jejich schopnostmi, působil skrze ně, aby zaznamenali, co on chtěl.

Přiznám se, že mě dosud nenapadlo uvažovat o jiných možných projevech. Jelikož je křesťanství náboženstvím Slova (vtěleného) a nikoliv litery, působí skrze svědectví a vyprávění (i v psané podobě) – až sebesdělením v Kristu nabývá podoby osobního vystoupení.
Na otázku odpověděl: Marek Slatinský
Odeslat otázku e-mailemOdeslat otázku e-mailem Tisk otázkyTisk otázky Zasílání reakcí na e-mailZasílání reakcí na e-mail Filtr na reakceFiltr na reakce - NOVÉ

 TEAM Katolik.cz neodpovídá za názory uživatelů a vyhrazuje si právo smazat reakce, které v rozporu s "Etickým kodexem" nebo zjevně překračují meze slušnosti a vkusu.


www.fulloflife.cz
  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest