katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice
Datum vložení: 23.2.2004
Otázka:

zdravim
Nejsem sice katolik ani do kostela nechodim.V Boha ale verim a nejblize je mi kretanske pojeti.
mam par otayek ktere mne zajimaji.

Pokud novorozene zemre pred krtem ma vlastne dedicny hrich a tudiz je vlastne brano jako hrsnik a je mu nebe uzavreno.je to tak?

Proc se ve vyznani vyry pri msi rika take verim v jedinou spravnou cirkev katolickou.Neni to netolerance k ostatnim kretanskym cirkvim a jinym viram?

Odpověď:
Dnes se důsledněji rozlišuje mezi (spáchaným) prvotním hříchem Adama / Evy a (zatížením) dědičnou vinou každého člověka. Je jasné, že se dítě bez užívání rozumu neprovinilo osobně – ale nemá vztah k Bohu, jelikož je potomkem hříšných lidí.
Opačně i to „být s Bohem zadobře“ nevyplývá ze slušného života plného dobrých skutků, ale z víry v Syna, kterého poslal na svět (5. kapitola listu Římanům), protože jenom ona zbavuje tíhy provinění.
Protože se děti rodí s padlou lidskou přirozeností, poskvrněnou prvotním hřícem, mají zapotřebí, aby se znovu narodili křtem, aby byli osvobozeny od moci temnot a přeneseny do království svobody děti Božích,k níž jsou povoláni všichni lidé (KKC 1250)
Co se týká dětí, které zemřely bez křtu, církev nemůže nic jiného, než je svěřit Božímu milosrdenství, jak to také dělá při pohřebních obřadech za ně. Velké milosrdenství Boha, které chce, aby se všichni spasili, a Ježíšova něha k dětem, která ho pohnula k zvolání: „Nechte děti přicházet ke mě, nebraňte jim“, nám totiž dovolují doufat, že je nějaká cesta spásy pro děti, které zemřely bez křtu. (KKC 1261)

Toleranci není možné převést v dobrotínství; jako nelze ustoupit z vyznání, že věřím v jednoho Boha, abych neurazil třeba uctívače řeckého pantheonu – nelze opominout jaké poslání Bůh svěřil církvi pro, řekl bych, falešné ohledy. Vyznání víry zdůrazňuje, že Bůh si vyvolil společenství církve, aby v jednotě přivádělo lidi ke svatosti podle apoštolského učení. Dále k otázce eklesiologie zde .
Na otázku odpověděl: Marek Slatinský
Odeslat otázku e-mailemOdeslat otázku e-mailem Tisk otázkyTisk otázky Zasílání reakcí na e-mailZasílání reakcí na e-mail Filtr na reakceFiltr na reakce - NOVÉ

 TEAM Katolik.cz neodpovídá za názory uživatelů a vyhrazuje si právo smazat reakce, které v rozporu s "Etickým kodexem" nebo zjevně překračují meze slušnosti a vkusu.


www.fulloflife.cz
  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest